Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής στον Αλμυρό…

Την ήττα με σκορ 3 – 2 γνώρισε στον Αλμυρό από την ομώνυμη ομάδα ο Ηρακλής Λάρισας και δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες όπως έκανε στο τελευταίο διάστημα στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής.

Το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου αν και προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, σε ένα δεκάλεπτο δέχθηκε τρία τέρματα και αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο για το αποτέλεσμα της 9ης αγωνιστικής.

Ωστόσο, παρά την ήττα ο Ηρακλής Λάρισας παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία και τη τέταρτη θέση με δέκα έξι βαθμούς, ενώ η ομάδα του Στέλιου Αρσένου έφθασε τους έντεκα βαθμούς και την όγδοη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 27′, ο Δερμητζάκης με διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Σπηλιόπουλο κι έκανε το 1 – 0 για τον Αλμυρό, ενώ στο 34ο λεπτό ο Καναβός με σουτ από θέση βολής πέτυχε το 2 – 0.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και προς το φινάλε του αγώνα, ο Γιάννης Χρηστίδης εκτέλεση το φάουλ που κέρδισε ο Ηρακλής και μείωσε σε 3 – 1 με ένα πολύ ωραίο γκολ, ενώ το τελικό 3 – 2 διαμόρφωσε ο Γιώργος Κακαβίτσης με πλασέ από κοντά στο 89ο λεπτό.

Πάντως, ο Ηρακλής Λάρισας είχε και χαμένες ευκαιρίες στο παιχνίδι με τους Νίκο Ναρίνογλου (22′) και Γιάννη Χρηστίδη (67′), ενώ «φωνάζει» για περίπτωση πέναλτι στο 14′ όπου η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Δημηνά από σουτ του Νίκου Ναρίνογλου μέσα στη περιοχή του Αλμυρού.

Αλμυρός (Στέλιος Αρσένος): Πολυμέρου, Λάμπος, Χολέβας, Παπακώστας, Κυριάκος, Δημηνάς, Καναβός (84′ Αΐδης), Ζενούνης, Δερμιτζάκης (90′ Αράπης), Αναστασίου (77′ Πατσής), Βουρδάκης.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Σπηλιόπουλος, Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς (84′ Τάρτας), Τσακάλι (46′ Χρηστίδης), Νεμπεγλέρας, Νάστας (62′ Μούξιος), Μανιώτης (77′ Γκιουρσάνης), Κακαβίτσης, Ζαφειρίου, Ναρίνογλου.

Γκουντέλας, Παπαλίτσας, Κανιούρας (Καρδίτσας).