Δεν τα κατάφερε στην Κοζάνη ο Φοίνικας

Δεν κατάφερε να νικήσει ο Φοίνικας στην Κοζάνη, χάνοντας από τον Ηρακλή με 71-59. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς προβάδισμα στο σκορ με το Φοίνικα όμως να είναι διαρκώς σε απόσταση βολής.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-1 στο 3′ και 11-3 στο 4′. Ο Φοίνικας μείωσε στο 7′ σε 11-9 για να ξεφύγουν εκ νέου οι γηπεδούχοι με 22-12 στο 9′. Οι Λαρισαίοι πιο δυνατοί στο β΄δεκάλεπτο μείωσαν σε 24-21 στο 13′. Ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει πάλι διαφορά 10 πόντων στο 15′ (35-25) με το Φοίνικα να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 44-39.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Φοίνικας μείωσε σε 44-43 στο 22′ χάνοντας την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 έκαναν το σκορ 51-43 στο 25′ ενώ με τη λήξη της γ’ περιόδου έφεραν τη διαφορά στο +9 (58-49). Οι Λαρισαίοι μείωσαν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου σε 58-54 (στο 33′) και σε 62-59 στο 35′. Για 4′ λεπτά το σκορ παρέμενε 64-59 χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να σκοράρει και με το Φοίνικα να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για πλησιάσει στο σκορ ακόμα και να προσπεράσει. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι με 2 τεχνικές ποινές εις βάρος του Φοίνικα έκαναν το τελικό 71-59. Χαρακτηριστικό του β’ μέρους ότι ο Φοίνικας δεν σούταρε ούτε μία βολή.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-39, 58-49, 71-59.

Φοίνικας (Γιασάρης): Βλαχούλης 5 (1), Αθανασόπουλος 6 (1), Μανώλας, Λιάκος 5 (1), Γοργόλης 2, Γκαγκανάσιος 11, Αποστολάκης 7, Σαριμπαλίδης 9, Λούβαρης, Τσιτσιβάς, Τσούμας, Τσιαμπαλής 14 (1).

Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Τραγιάς, Τολιόπουλος 7 (1), Ντισλής 31 (3), Μιχαηλίδης 15 (1), Μαυρίδης 6, Χατζηκυριακίδης 9, Σαμουρέλης 3.