Δεν το έ(Χ)ασε ο Παναγροτικός!

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το γήπεδο της Αγιάς ο Παναγροτικός Νίκαιας μετά το 2 – 2 απέναντι στη Προοδευτική Ανάβρας.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής κι εκεί που οι «βυσσινί» ήταν μπροστά στο σκορ με 2 – 0, εν τέλει οι «πράσινοι» πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς πέτυχαν το 2 – 2 στο 47′.

Έτσι, το συγκρότημα του Γιώργου Λυκοκώστα έφθασε τους τριάντα πέντε βαθμούς και την έκτη θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη έφθασε τους είκοσι τέσσερις πόντους και συνεχίζει από τη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 8ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιώργος Καραντώνης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Άγγελου Κορδαλή ευτύχησε να βάλει την Ανάβρα μπροστά στο σκορ.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 21′ η Νίκαια απάντησε στα γκολ και μείωσε σε 2 – 1 με το πλασέ του Γιάννη Βλαχάκη που πέρασε και τον πορτιέρο της Προοδευτικής Ξύτσα

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Παναγροτικός έφερε το ματς στα ίσια και ο Ηλίας Χριστοδούλου με πλασέ μετά από βαθιά πάσα του Χρήστου Φουρίκη και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 2, αφού στο 83′ ο Χρήστος Φουρίκης έχασε μοναδική ευκαιρία να «κλέψει» το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Ξύτσας, Ιμπρούσι, Αποστόλου, Τζαβέλλας, Ντόντος, Κορδαλής, Καραντώνης, Γιαννουλέας, Παπαδόπουλος, Γκαραλιάκος, Τσαγκαλάς (75′ Παφίλης).

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σδούγκας, Γεωργόπουλος, Πανδρεμένος, Χονδρονάσιος (55′ Δημόπουλος), Ψαρούλης Αντ., Σακελλαρίου, Φουρίκης, Σώκος, Καφαντάρης (60′ Νικολακούλης), Χριστοδούλου (88′ Ψαρούλης Δ.), Βλαχάκης.