Δεύτερη εντός έδρας νίκη για τον Ιπποκράτη!

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ιπποκράτης όπου επικράτησε με 3 – 0 της Λάρισας ’88 στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄» και αναρριχήθηκε έτσι στη τρίτη θέση του πίνακα του 4ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ!

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη πέμπτη συνολικά και δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με αντίπαλο τη Λάρισα ’88 και έφθασαν τους δέκα έξι βαθμούς. Αντίθετα, οι «βυσσινί» δεν έφυγαν με όφελος βαθμολογικό από την έδρα του Ιπποκράτη και παρέμειναν στους επτά βαθμούς και την ένατη θέση μετά από αυτή την ήττα.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να μπουν μπροστά στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Ότι Φραχόλι, πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση να δοθεί πέναλτι.

Στο ημίωρο της συνάντησης στο «Γ. Μητσιμπόνας Β’» ο Καλαπανίδας αποχώρησε ως τραυματίας και οδηγήθηκε στο νοσοκομείο όπου έκανε τρία ράμματα στο φρύδι μετά από χτύπημα σε φάση με ποδοσφαιριστή τον Ιπποκράτη και τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Μπικιώτης.

Στη συνέχεια του αγώνα με δύο γκολ των Λευτέρη Τσουμάνη (33′) και Μανώλη Βούγια (68′) ο Ιπποκράτης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Λάρισα ’88 και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δεύτερη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ.

Πάντως, το τελικό 3 – 0 είχε αριθμητικές ισορροπίες καθώς στο 87ο λεπτό ο Ότι Φραχόλι αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον κ. Χήτο για λογαριασμό του Ιπποκράτη και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια νωρίτερα από τους άλλους…

Ιπποκράτης (Σπύρος Ευαγγέλου): Πάσχος, Σφέτσιος, Ζήκος, Τσιαδήμος, Τζήκας, Ιωάννου (73′ Γιαννίκης), Κρεμαστάς (64′ Κουταλιάς), Βούγιας (78′ Παπανικολάου), Μίχος (23′ Μαραμής), Φραχόλι, Τσουμάνης.

Λάρισα ’88 (Νίκος Μαλλικόπουλος): Πλεξίδας, Κωνσταντίνου Β., Κωνσταντίνου Γ., Αλεξανδρής, Καλαπανίδας (30′ λ.τ. Μπικιώτης), Σπανός, Λεμονής, Τσίντζος (87′ Αργυρούλης), Μπράτσος (60′ Φύλογλου), Τζαφάλιας, Κούκος (75′ Κιαμαλής).