Διατήρησε τη κορυφή ο Όλυμπος μέσα σε ένα 5λεπτο – «φωτιά»

Ντέρμπι πριν την σέντρα, παράσταση για έναν ρόλο μετά τη σέντρα! Ο Όλυμπος Γόννων μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής του 1ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας σε έναν αγώνα παράσταση για έναν ρόλο!

Η ομάδα του Δημήτρη Κωστή ήταν αποτελεσματική και εντυπωσιακή και κέρδισε τον Κεραυνό Δέδρων με το εμφατικό 4 – 0, διατηρώντας τη κορυφή του 1ου Ομίλου κάνοντας 28 τους βαθμούς της.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Κεραυνού Δένδρων έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη νίκη, μένοντας στην τρίτη θέση με 23 βαθμούς.

Οι Γοννιώτες άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Παναγιώτη Κολτσίδα με πλασέ μετά από ωραία δική ατομική ενέργεια. Στο 40′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με την κεφαλιά του Κώστα Τασιούλα όμως να περνά, άουτ, με το 1 – 0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 50′ μετά από φάουλ του Κώτσια, ο Λιόγκας με κεφαλιά έκανε το 2 – 0, με τον Τριαντάφυλλο Σερίφη στο 53′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0 με σουτ στη κίνηση.

Στο 55′ ο Γιώργος Ζαϊρές διαμόρφωσε το τελικό 4 – 0 για τον Όλυμπο Γόννων, ολοκληρώνοντας ένα πεντάλεπτο – «φωτιά»!

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 85ο λεπτό, ο Κεραυνός Δένδρων έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Ο Τσούγιας ανέτρεψε τον Πέρπερα εντός ορίων περιοχής και ο κ. Βασιλός έδειξε… πέναλτι. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ενέο Μπακού, βλέποντας τον Στέλιο Παπαζήση να τον κερδίζει και να κρατά το μηδέν στην εστία του για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Παπαζήσης, Ριζούλης, Γκουγκουλιάς Ν., Κώτσιας, Γκουγκουλιάς Χρ. (72′ Μπούμπουλης Αθ.), Τσούγιας, Μπούμπουλης Ευάγ. (75′ Πάσχος), Κολτσίδας, Λιόγκας (80′ Πραγκαφίλης), Ζαϊρές, Σερίφης Τρ. (70′ Πατέτσιος).

Κεραυνός Δένδρων (Βασίλης Τσιάτας – Αχιλλέας Βάνης): Ράγιας, Καλέσης Αχ., Κουσάνας, Τασιούλας, Σκριάπας, Γκαμπέτας, Πέρπερας, Γκάτης, Βόραδας (60′ Μπακού), Καλέσης Απ. (65′ Σερδένης), Τσούτσος (70′ Κωστάκης).