Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στη Μελιβοία – Κορυφή για Ακαδημία Τυρνάβου

Σε ένα παιχνίδι… διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Ακαδημία Τυρνάβου κέρδισε με 3 – 2 στη Μελιβοία τη τοπική ομάδα του Φιλοκτήτη, πιάνοντας τη κορυφή του 1ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Το συγκρότημα του Νίκου Κεχαγιά είναι η μοναδική ομάδα που κατάφερε να κάνει το «2×2» στον 1ο Όμιλο της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και δικαίως είναι μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Στον αντίποδα η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου έμεινε στον βαθμό της πρεμιέρας του «Βιολογικού», κερδίζοντας όμως τις εντυπώσεις παρά την ήττα.

Στο 26ο λεπτό ο Καραγιάννης με κοντρινό πλασέ ύστερα από κόρνερ του Τσένα και κεφαλιά – πάσα του Γιάννη Παπαχατζή, άνοιξε τον χορό των τερμάτων.

Ενώ στο 34′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Στάμου και «άτσαλη» απομάκρυνση των αμυντικών των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Άλντο Σαμπανλάρι που δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 0 – 2.

Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Άρης Καπετάνιος ανατράπηκε από τον Κέβιν Άλα εντός ορίων της μεγάλης περιοχής της Ακαδημίας Τυρνάβου με τον κ. Δημερά να δείχνει τη παράβαση του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πασιάς που δεν αστόχησε για τη μείωση του σκορ.

Στην επανάληψη και στο 65′ ο Βασίλης Παπαχατζής με κοντινό πλασέ ύστερα από φάουλ του αδερφού του, Γιάννη  Παπαχατζή, έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στους Τυρναβίτες.

Στο 72′ οι Μελιβοιώτες είχαν δοκάρι σε διαγώνιο σουτ του Ντούμου, ο οποίος τελικά στο 84ο λεπτό χρίστηκε σκόρερ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Κοταρέλα και κεφαλιά του Ντούμου προς τα πίσω, διαμορφώθηκε το τελικό, 2 – 3.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Παπανικολάου): Κιλιργιώτης, Πασιάς, Γκουντάρας (80′ Ντούμος), Καψάλης Γ. (46′ Μυλωνάς), Καψάλης Π. (46′ Κοταρέλας), Λαδάς, Μαλλιάρας, Παπαρίζος, Καπετάνιος, Κουβαράς (85′ Χαρατσής), Βάνης.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Καρκατσέλας, Άλα (46′ Τριανταφύλλου), Χατζηκρανιώτης, Καραγιάννης, Παπαγεωργίου, Παπαχατζής Β., Ζυγογιάννης, Παπαχατζής Ι., Στάμου, Τσένα, Σαμπανλάρι Αλ.