Δια πυρός και… σιδήρου!

Τα εύκολα – δύσκολα έκανε η ΑΕΛ στη Ξάνθη, όπου πήγε με στόχο να υπερασπιστεί το υπέρ της 3 – 0 του πρώτου αγώνα στο ARENA και έφτασε μία ανάσα από τον αποκλεισμό της (ηττήθηκε 2 – 0) και για μισή ώρα έπαιξε με τη φωτιά και δεν κάηκε!

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν η αποβολή του Μίλος Ντέλετιτς στο 61′, όταν και άφησε την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, κάτι όπου και εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που μέσα σε λίγα λεπτά πέτυχαν το 2 – 0, χάνοντας παράλληλα στα επόμενα λεπτά του αγώνα το αριθμητικό πλεονέκτημα, μιας και δέχτηκε δεύτερη κίτρινη – κόκκινη και για την Ξάνθη, ο Πέταρ Ντουρίτσκοβιτς (66′).

Η Ξάνθη πίεσε στον χρόνο που απέμενε για το 3 – 0 που θα οδηγούσε στη παράταση, όμως για καλή τύχη των «βυσσινί», οι Ξανθιώτες δεν βρήκαν στόχο σε καμιά εκ των προσπαθειών τους. Μάλιστα στο 85′ ο Άγγελος Καρατάσιος δέχθηκε και αυτός με τη σειρά του δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΛ θα μπορούσε να είχε «κλειδώσει» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο, πετυχαίνοντας τέρμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ της Ξάνθης και απομάκρυνση των «βυσσινί», ο Λεοζίνιο έτρεξε το γήπεδο από τον άξονα, έχοντας δύο στηρίγματα δεξιά και αριστερά του, καθώς και δύο αμυντικούς. Επέλεξε αριστερά του, τον Τάσο Λαγό, που μέσα από τη μεγάλη περιοχή και πριν πλασάρει, ο Μπαξεβανίδης με προβολή του πήρε τη μπουκιά από το στόμα. Στη φάση αυτή η ΑΕΛ ζήτησε και πέναλτι από τον κ. Σέζο, που έδειξε παίζεται.

Στο 21′ η Ξάνθη είχε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Φασίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι, με τον Κίκε Μπουλά να σουτάρει με δύναμη, βρίσκοντας όμως μπροστά του, τα πόδια του Μάρκο Γιοβάνοβιτς που σταμάτησε σωτήρια τη προσπάθεια αυτή του παίκτη της Ξάνθης, με τον Άντονι Φατιόν να έρχεται σε βοήθεια και να απομακρύνει τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Χορηγοί Μετάδοσης

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την Ξάνθη που δευτερόλεπτα πριν το πετύχει φρόντισε να κάνει δύο τις ευκαιρίες της. Στο 26ο λεπτό ο Κίκε Μπουλά βρέθηκε σε θέση βολής από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Σούταρε με τον Κώστα Θεοδωρόπουλο να πέφτει σωστά και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Πέταρ Ντουρίτσκοβιτς που έφερε τη μπάλα στη καρδιά της άμυνας του Θεοδωρόπουλου που έκανε μια κακή έξοδο και είδε τον προωθημένο Δημήτρη Μελιόπουλο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ.

Η Ξάνθη πίεσε για να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα στο πρώτο μέρος, όμως παρά το γεγονός πως έβρισκε διαδρόμους προς την αντίπαλη άμυνα, δεν κατάφερε να σκοράρει σε ένα δεκάλεπτο «φωτιά», όπου η μπάλα πήγαινε διαρκώς πάνω – κάτω και οι κάρτες έφευγαν «βροχή» από τον κ. Σέζο, που «κιτρίνησε» συνολικά έξι ποδοσφαιριστές στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ στην αντεπίθεση είχε την ευκαιρία με τον Σάντι Κριζμάν να τελειώσει το παιχνίδι – πρόκριση. Ο Κροάτης βγήκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, καθυστέρησε τόσο όσο να τον προλάβει ο Σβάρνας, που έκοψε και σε δεύτερο χρόνο σωτήρια, σώζοντας την εστία της Ξάνθης.

Στο 61′ η ΑΕΛ έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο καθώς ο Μίλος Ντέλετιτς δέχθηκε μια ανόητη δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους «βυσσινί» για μισή ώρα με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Και αυτό μέσα σε λίγα λεπτά έφερε και το δεύτερο τέρμα της Ξάνθης. Σκόρερ ήταν ο Σαλίμο Σιλά που με ένα μακρινό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στο 64′ πρώτα στη ρίζα του δοκαριού του Θεοδωρόπουλου και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 2 – 0.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα της Ξάνθης δεν κράτησε για πολλή ώρα. Στο 66′ ο ο Πέταρ Ντουρίτσκοβιτς ζήτησε έντονα φάουλ από τον κ. Σέζο, ο οποίος τον «κιτρίνησε» για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, στέλνοντάς τον για μπάνιο… νωρίτερα από το τέλος της αναμέτρησης.

Α.Ο. Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Κάστρο, Μπουλά (55′ Γέντρισεκ), Σιλά, Μελιόπουλος, Φασίδης (64′ Τριάδης), Καμαρά (46′ Ντε Λούκας).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Καρατάσιος, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Ντέλετιτς, Κριζμάν (65′ Ρέντζας), Λεοζίνιο (56′ Μιλοσάβλιεβιτς), Περόνε.

Σέζος (Κιλκίς), Πάτρας (Μακεδονίας), Κελάζογλου (Χαλκιδικής).