Διπλασίασε τις νίκες του το Αβέρωφ και «πάτησε» κορυφή!

Το «2χ2» πέτυχε το Αβέρωφ στο πρωτάθλημα της Α΄DE-TOX Λάρισας, καθώς μετά τη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στον Αχιλλέα Φαρσάλων κέρδισε και τη Δόξα Αργυροπουλίου με σκορ 2 – 1!

Με το ίδιο σκορ λοιπόν όπως και στη πρεμιέρα, η ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική νίκη και έφθασε τους έξι βαθμούς!

Έτσι, το Αβέρωφ έφθασε τους έξι βαθμούς μετά το πέρας των δύο πρώτων αγωνιστικών και βρίσκεται στη πρώτη θέση με το Κιλελέρ, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Λυκοκώστα δεν πήραν το θετικό αποτέλεσμα που θα ήθελαν και συνεχίζουν έχοντας τρεις βαθμούς.

Στο 29ο λεπτό ο Αλέξης Τσούτσας με πλασέ από θέση βολής «άνοιξε» το σκορ και έκανε το 0 – 1 για τη Δόξα Αργυροπουλίου, ενώ η ισοφάριση του σκορ ήρθε στο 35′.

Ο Μπαρούτας κέρδισε πέναλτι και ο Ηλίας Λιλολάρι από το σημείο του πέναλτι κέρδισε τον Στέλιο Μπαχτσιβάνο κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Προς το τέλος του αγώνα και στο 85ο λεπτό, το Αβέρωφ ολοκλήρωσε ακόμη μία ανατροπή του σκορ όπως και στη πρεμιέρα απέναντι στον Αχιλλέα Φαρσάλων και με καρφωτή κεφαλιά του 16χρόνου Χάνι η ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα έκανε το 2 – 1!

Μάλιστα, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα όπως με τους Κουσιά και Μπαρούτα που είχαν δοκάρι για το Αβέρωφ, ενώ δοκάρι είχε και ο Φουρτούνας για τη Δόξα Αργυροπουλίου.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Μάνος, Ντέκας Χρ., Μήτσιος (90′ Μπαντέλας), Μούτσα, Αλατάς, Λιλολάρι, Μπαρούτας (88′ Κυριάκος), Γραμμένος, Κουσιάς (67′ Χάνι), Παρλάντζας, Ντέκας Αθ. (85′ Ταστεμερίδης).

Δόξα Αργυροπουλίου (Γιώργος Λυκοκώστας): Μπαχτσιβάνος Αστ., Παπαδημητρίου (50′ Πέρκας), Χατζής, Μπουζούκας, Μπαχτσιβάνος Αστ., Φουρτούνας, Καραντώνης (65′ Σακοράφας Χρ.), Σακοράφας Β. (85′ Πλιάτσικας), Παπαχρήστος (55′ Νταμπαλέτσιος), Τσιάγκος, Τσούτσας.