«Διπλό – ανάσα» για τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας

«Τρίποντο» μετά από τρεις αγωνιστικές βρήκε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας, κερδίζοντας εκτός έδρας την Ακαδημία στον Τύρναβο με ανατροπή του σκορ (1 – 2) και άφησε υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολαόυ έφτασε τους 22 βαθμούς, αφήνοντας την αντίστοιχη ομάδα του Νίκου Κεχαγιά στους 15 πόντους μετά από 17 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 8ο λεπτό με τον Δημήτρη Πλιάτσικα με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Κοταρέλας το κέρδισε από τον Ζυγογιάννη, αλλά ο Άρης Καπετάνιος δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Άρης Καπετάνιος βρήκε δίχτυα με σουτ από θέση βολής, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση, για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη και στο 75′ ο Κώστας Κοταρέλας με πέναλτι που κέρδισε ο Μιχάλης Παπαρίζος από τον Ηλία Παπαδόπουλο, διαμόρφωσε το τελικό 1 – 2.

Αξίζει να σημειωθεί πως από πλευράς Ακαδημίας Τυρνάβου αποβλήθηκαν οι Φράντσι Τσένα (45′) και στο τέλος του αγώνα ο Θωμάς Στάμου για εξύβριση στον διαιτητή.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Τσούκας, Πλιάτσικας, Πότσης Γ., Παπαγεωργίου, Καραγιάννης, Πέρπερας Αλ., Ζυγογιάννης (79′ Άλα), Παπαδόπουλος Ηλ. (82′ Βίδρας), Παπαδόπουλος Γ., Τσένα, Καλέμι (58′ Στάμου).

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Παπανικολάου): Δούνιας, Πασιάς Π., Πασιάς Δ. (60′ λ.τ. Γκουντάρας), Μυλωνάς, Λαδάς, Πλατσάς (80′ Χαρατσής), Ντούμος, Κοταρέλας (80′ Καψάλης), Καπετάνιος, Κουβαράς, Παπαρίζος Μ.