«Διπλό» ανάσα για τον Φιλοκτήτη!

Χάρη στο τέρμα του Άρη Καπετάνιου στο 71ο λεπτό της συνάντησης, ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τα Ταμπάκικα, καθώς τους Αμπελόκηπους με 2 – 1 για τη 21η αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣΛ!

Το σύνολο του Κώστα Παπαρίζου πανηγύρισε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, με αυτή να έρχεται με ανατροπή του σκορ. Έτσι, έφθασε τους είκοσι επτά βαθμούς μετά και το σημερινό παιχνίδι, ενώ το αξιόμαχο σύνολο του Ζήση Χολέβα παρά τη προσπάθεια που έκανε για θετικό αποτέλεσμα, δεν τα κατάφερε κι έμεινε στους δέκα εννέα πόντους.

Μάλιστα, πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τον άδικο χαμό του προέδρου των Αμπελοκήπων, Σπύρου Τριτάρη, που έφυγε από τη ζωή τις προηγούμενες ημέρες, με τους διαιτητές και τους παίκτες των δύο ομάδων να καταθέτουν από ένα λουλούδι προς τιμή του.

Με το «καλημέρα» οι Αμπελόκηποι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπόλλος δέχθηκε τη μπάλα από γύρισμα από τα δεξιά και με πλασέ κέρδισε τον Αποστόλη Κοσμά για το 1 – 0.

Η απάντηση από τη Μελιβοία ήρθε στο 10ο λεπτό. Μετά από λάθος των αμυντικών ο Τσάκουλης με ψηλοκρεμαστό σουτ κέρδισε τον Γιάννη Μπονόμι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων κι έφερε το ματς στα ίσια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λένας έχασε ασύλληπτο τετ – α – τετ για να βάλει μπροστά και πάλι τους Αμπελόκηπους στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο υψηλόσωμος επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Αποστόλη Κοσμά, πλάσαρε, όμως ο πορτιέρο του Φιλοκτήτη τον κέρδισε κι έδιωξε αρχικά με τα πόδια με το ριμπάουντ να παίρνει και πάλι ο Λένας και από κοντά να μη σκοράρει και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 71ο λεπτό, ο Άρης Καπετάνιος βγήκε σε θέση βολής και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιάννη Μπονόμι, με το 1 – 2 να μένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του κ. Καρακώστα.

Αμπελόκηποι (Ζήσης Χολέβας): Μπονόμι, Καραγιάννης, Δούκας, Κοτολόσης, Χίσα Τσ. (70′ Τσαούσι), Μάτα, Μπόλλος, Χίσα Μπ., Λένας, Δόνος Άντ. (80′ Αλιάι), Βεργής.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Κώστας Παπαρίζος): Κοσμάς, Καπετάνιος, Πασιάς Δ., Μαλαχτάρης (85′ Ντόμπρα), Δαλαμπύρας (80′ Ντούμος), Τσάκουλης (52′ Σπετίμ), Μυλωνάς, Γιαννακός (80′ Κουβαράς), Πλατσάς, Παπαρίζος, Λαδάς.