«Διπλό» από ένα λάθος…

Την ήττα με 1 – 0 από τα Τρίκαλα δέχθηκε ο Απόλλων Λάρισας στο Στάδιο Αλκαζάρ, με το μοναδικό τέρμα να σημειώνεται στο 56′ με σκόρερ έναν πρώην παίκτη του Απόλλωνα, τον Βασίλη Σαχινίδη και έπειτα από λάθος έξοδο του Παναγιώτη Παϊτέρη.

Ο Απόλλων Λάρισας υποδέχθηκε στο Στάδιο Αλκαζάρ λοιπόν τα Τρίκαλα για την 24η αγωνιστική της Football League, με τους «κυανόλευκους» να προέρχονται από την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Αιγινιακό τη περασμένη στροφή του πρωταθλήματος.

Κακό πρώτο ημίχρονο στο Αλκαζάρ

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 20ο λεπτό και ανήκει στα Τρίκαλα. Ο Ξενοφών Πάνος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Μιλοσάβλιεβ όπου έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι και ο Παναγιώτης Παϊτέρης έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Η απάντηση στις ευκαιρίες για τον Απόλλωνα ήρθε επτά λεπτά αργότερα. Ο Δημήτρης Λίταινας τροφοδότησε τον Δημήτρη Μαυριά μέσα στη περιοχή των φιλοξενουμένων, ο τελευταίος δεν σούταρε όπως ακριβώς θα ήθελε και η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Μανώλη Αποστολίδη.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Χρήστος Αγρόδημος βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή των Τρικάλων και δέχθηκε ένα σπρώξιμο από τον Αντώνη Τσιάρα, με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» για περίπτωση πέναλτι και τον ρέφερι του αγώνα κ. Καρατέρπο να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης τώρα, ο Τόμιτς δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, όμως δεν βρήκε στόχο και πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Παναγιώτη Παϊτέρη.

Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα και γκολ για τα Τρίκαλα

Στο 56ο λεπτό του παιχνιδιού η ομάδα του Θωμά Γράφα μπήκε μπροστά στο σκορ και «άνοιξε» το σκορ. Ο Γρηγόρης Μάκος έκανε τη κάθετη πάσα και μετά από λανθασμένη έξοδο του Παναγιώτη Παϊτέρη και συνεννόηση με τον Γρηγόρη Παπαζαχαρία, ο Βασίλης Σαχινίδης εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και με ψύχραιμο πλασέ έβαλε μπροστά τα Τρίκαλα στο σκορ, πετυχαίνοντας μάλιστα και τέρμα κόντρα στη πρώην του ομάδα, τον Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας έπειτα από το 0 – 1 προσπάθησε να βρεθεί στην εστία των φιλοξενουμένων για να φέρει το ματς στα ίσια και είχε μία φάση με τον Δημήτρη Μαυρία στο 63′.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες των γηπεδούχων συνδυάστηκαν όμορφα έξω από τη περιοχή των Τρικάλων και ο Δημήτρης Μαυρίας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Μανώλης Αποστολίδης μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Αντεπίθεση για τα Τρίκαλα στο 68ο λεπτό του παιχνιδιού, με τον Τόμιτς να τροφοδοτεί τον Νίκος Γιαννιτσάνη και τον τελευταίο να πλασάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Απόλλωνα, με τη μπάλα ωστόσο να μη βρίσκει στόχο και να περνά λίγο άουτ.

«Άγγιξε» την ισοφάριση με τον Μαυριά

Με τη συμπλήρωση του τελευταίου δεκαλέπτου στο ματς, ο Απόλλων Λάρισας έφθασε κοντά στην ισοφάριση του γκολ και το 1 – 1.

Οι παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη συνδυάστηκαν και πάλι όμορφα έξω από τη περιοχή των φιλοξενουμένων και ο Δημήτρης Μαυριάς απείλησε με ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μανώλη Αποστολίδη.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης στο Αλκαζάρ ο Απόλλων δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση του σκορ και τα Τρίκαλα «έφυγαν» από τη Λάρισα με τους τρεις βαθμούς της νίκης έπειτα από το τέρμα του Βασίλη Σαχινίδη στο 56′.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (71′ Καρακατσάνης), Ανδρέου, Χατζής (81′ Γαρυφαλλόπουλος), Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Λίταινας (88′ Σουλιώτης), Τσιλούλης.

Α.Ο. Τρίκαλα (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Μάκος, Τσιάρας, Γροντής (42′ λ.τ. Τόμιτς), Σαχινίδης, Χιντζίδης (53′ Γιαννιτσάνης), Μιλοσάβλιεβ (83′ Ζγκούρη).

Καρατέρπος (Κοζάνης), Τζιουβάρας (Κοζάνης), Καλύβας (Φθιώτιδας).