«Διπλό» για τον Φαλανιακό στο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο του Αβέρωφ ο Φαλανιακός, όπου κέρδισε την ομώνυμη ομάδα με σκορ 1 – 4 για την 4η αγωνιστική της Α’ DE-TOX Λάρισας!

Οι «κιτρινόμαυροι» των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου πέτυχαν νέα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας και έφθασαν τους δέκα βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα από το εν λόγω ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής και έτσι παρέμεινε στους επτά πόντους.

Η αρχή για τον Φαλανιακό στα γκολ έγινε στο 12ο λεπτό με τον Μπλέντι, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Βασίλης Λυγούρας με ιδανικό τρόπο έκανε δύο τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κώστας Τσιάκος σκόραρε σε ακόμη ένα παιχνίδι για λογαριασμό του Φαλανιακού και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3 στο 34ο λεπτό.

Στην επανάληψη και στο 51′ ο Γιώργος Λεσάι βρήκε δίχτυα και διεύρυνε το σκορ σε 0 – 4 για την ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου, ενώ το Αβέρωφ κατάφερε να μειώσει στο 68ο λεπτό με τον Ηλία Λιλολάρι για το τελικό σκορ, 1 – 4.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Μάνος, Χάνι (59′ Στεργίου), Μητσιός, Μπαστούνης, Μούτσα, Λιλολάρι, Μπαρούτας (82′ Λευκόπουλος), Αλατάς, Κουσιάς (72′ Κυριάκος), Παρλάντζας, Γραμμένος (69′ Ταστεμερίδης).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Πανταζής, Μαχαίρας, Σούλι, Φλώρος (62′ Αλατάς), Λυγούρας, Πανταζής Γ. (53′ Φουσίκας), Μπλέντι, Ιωαννίδης, Τσιάκος (53′ Αντωνόπουλος), Λεσάι (57′ Ντανίκας).