«Διπλό» για τον Φαλανιακό στο ντεμπούτο… Μπεριτζά!

Παρά το νεαρό της ηλικίας του, ο Βαγγέλης Καρακίτσιος δήλωσε παρόν για τον Φαλανιακό, καθώς με δικό του τέρμα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 2 – 1 του Δαμασιακού εκτός έδρας και πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη στη 3η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣΛ.

Ο Φαλανιακός αγωνίστηκε στο γήπεδο του Δαμασιακού με την ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής έχοντας καινούργιο προπονητή στον πάγκο τον Τάσο Μπεριτζά, έπειτα από την απομάκρυνση του Γιάννη Μιχαλέ και ο νεαρός Βαγγέλης Καρακίτσιος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του χάρη στο τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Έτσι, η ομάδα της Φαλάνης πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα σε αντίθεση με το συγκρότημα του Κώστα Καζάκη που δεν έχει πάρει ακόμη βαθμό.

Στο 19ο λεπτό του αγώνα ο Δημήτρης Αλεξανδρής πέτυχε το 0 – 1 από πλεονεκτική θέση, καθώς έστειλε με όμορφο τελείωμα τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκουτζουρέλα.

Ο Δαμασιακός απάντησε στα γκολ στο 33ο λεπτό. Ο κ. Βλιώρας υπέδειξε πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Σουγλή και ο Θοδωρής Τσιάλτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.

Ωστόσο, στο τέλος του παιχνιδιού «μίλησε» ο νεαρός Βαγγέλης Καρακίτσιος, καθώς με δικό του τέρμα στο 90+2′ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Βαρσάμη, κέρδισε τον πορτιέρο του Δαμασιακού, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και πέτυχε το 1 – 2 για τον Φαλανιακό, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Γκουτζουρέλας, Μπακαϊμης (77′ Μουσιάρης Δ.), Ντόκος, Τιούτιος (90′ Βίδρας), Μόκας, Ιωαννίδης, Τσιάλτας, Σουγλής, Γεωργαντζιάς, Καρατζιόλης (65′ Ραπτοτάσιος), Λούτσος.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Κολοβός, Βαρσάμης, Πανταζής Γ., Πανταζής Η. (90+2′ Τσακνάκης), Μπλέντι, Παπαγεωργίου, Αλατάς Ι. (73′ Αλατάς Δ.), Αλεξανδρής (87΄Καρακίτσιος), Λυγούρας.