«Διπλό» για το Κιλελέρ στον Τύρναβο

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από τον Τύρναβο το Κιλελέρ, όπου κέρδισε την ομώνυμη ομάδα με σκορ 2 – 1 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου πανηγύρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη και έφθασε τους είκοσι βαθμούς και την έβδομη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα του Γιώργου Παπαντωνίου παρέμεινε στους δέκα τέσσερις βαθμούς και τη δωδέκατη θέση.

Στην αρχή του αγώνα σημειώθηκαν δύο γρήγορα γκολ. Συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό ο Χρήστος Τζέκα αξιοποίησε την πολύ ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Βαγγέλη Παπαχρήστου και με σουτ στη κίνηση «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η απάντηση στα γκολ ήταν άμεση από τον Τύρναβο, όπου ο Θοδωρής Γανός ένα λεπτό μετά με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 1 – 1 και έφερε το ματς στα ίσια.

Το πρώτο ημίχρονο «έκλεισε» με σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όπου η μπάλα από το σουτ του Χρήστου Τζέκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βαγγέλη Φαρμάκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 68ο λεπτό, ο Βαγγέλης Παπαχρήστος είχε ξανά μία ιδανική ενέργεια και τροφοδότησε τον Αποστόλη Ζιόμπουρα. Ο τελευταίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τυρνάβου για το 1 – 2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πάντως, εκτός των τερμάτων οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές με τους Στέφανο Πρισακάρου και Θοδωρή Γανού, ενώ οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν ευκαιρίες με τους Χρήστο Τζέκα, Βαγγέλη Παπαχρήστο και Χρήστο Λένα.

Τύρναβος (Γιώργος Παπαντωνίου): Φαρμάκας, Αυλογιάρης, Παπαδόπουλος, Σκεμπάρι (46′ Τσέζμα), Μύγας, Κατσαρός, Μπάκος Κ., Βλιώρας, Γανός, Πρισακάρου, Γιαννάκι (75′ Παναγιωτίδης).

Α.Ε. Κιλελέρ (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Καρακυρίτσης, Πατρίκης (78′ Βαλατσός), Μουρατάι, Τζαβέλλας, Παλάσκας, Ζιόμπουρας Απ., Χατζής Γ., Γουρνάρης, Παπαχρήστος, Λένας (65′ Κολοβός), Τζέκα (82′ Μητροδήμος).