«Διπλό» ελπίδας η Δόξα Βλαχογιαννίου στα Βούναινα!

«Διπλό» που τις δίνει ελπίδες παραμονής πέτυχε η Δόξα Βλαχογιαννίου στα Βούναινα, στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής των πλέι-άουτ της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. Ο Γιώργος Μπαντής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των φιλοξενουμένων μιας και πέτυχε το πρώτο και σχεδόν… δημιούργησε το δεύτερο!

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Φακίτσα έκανε τέσσερις τους βαθμούς της και έφτασε στην δεύτερη θέση τη Δήμητρα Γιάννουλης με την οποία και αγωνίζεται την ερχόμενη Κυριακή. Στον αντίπαλο στρατόπεδο, αυτό των Βουναίνων τα πράματα είναι πιο δύσκολα, καθώς έμειναν στον «πάτο» της βαθμολογίας με έναν βαθμό και το έργο της παραμονής αγωνιστική με την αγωνιστική δυσκολεύει!

Το σκορ για τη Δόξα Βλαχογιαννίου άνοιξε ο Γιώργος Μπαντής στο 57ο λεπτό από απευθείας εκτέλεση φάουλ μόλις λίγα μέτρα έξω από τη περιοχή της εστίας των Βουναίνων. Ο Γιώργος Μπαντής πέρασε τη μπάλα πάνω από το τοίχος και την έστειλε στα δίχτυα του Ζεϊμπέκη που έπεσε αλλά δεν έσωσε την… κατάσταση του 0 – 1.

Παρόλα αυτά η ομάδα των Βουναίνων βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μπήκε και πάλι στο ματς, χάρις σε τέρμα του Γιώργου Τσανά στο 81ο λεπτό. Ο Σάββας Χατζηλιάδης αν και πεσμένος στο έδαφος και μαρκαρισμένος από τρεις αμυντικούς της Δόξας κατάφερε να βγάλει κάθετα στον Γιώργο Τσανά που «πάτησε» περιοχή και με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Βλιώρα για το 1 – 1.

Και εκεί όπου οι γηπεδούχοι πίστεψαν και την ανατροπή του σκορ, ήρθε ο Βίδρας να «σκοτώσει» τα όνειρα των γηπεδούχων μόλις δύο λεπτά αργότερα. Στο 83′ ο Γιώργος Μπαντής μπήκε στη περιοχή από τα δεξιά και έχοντας φτάσει στα όρια της γωνίας της μικρής περιοχής του Ζεϊμπέκη πλάσαρε διαγώνια με τον «Παριζιάνο» να αποκρούει με τις… τάπες στρώνοντας παράλληλα στον νεαρό Βίδρα που καραδοκούσε και από το ύψος της μικρής περιοχής και προ κενής εστίας πλάσαρε για το 1 – 2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ – Στέλιος Φουσίκας): Ζεϊμπέκης, Ραπτόπουλος, Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης Η., Κατσιώτης (79’ Γιουρούκης), Ξαφάρας, Χριστοδούλου Κ., Μερτζανίδης Φ. (59’ Καζάνι Κ.), Γκομοσίδης (60’ Χατζηλιάδης Σ., Τσανάς, Νταναβάρας.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Μωϊσίδης, Αθανασούλης, Δραγατσίκης, Μητούλας, Λάκης, Γκουρομπίνος, Βίδρας, Πατσής (63’ Καλογιάννης), Μπαντής (87’ Γεωργούλης), Θανασούλης (57’ Ιγγλέζος).