«Διπλό» και δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Σμόλικα!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ DE-TOX ΕΠΣ Λάρισας σημείωσε ο Σμόλικας Φαλάνης, όπου κέρδισε τη Λάρισα 2012 εκτός έδρας με σκορ 3 – 1!

Η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη με τη νίκη αυτή έφθασε τον Δωτιέα Αγιάς στη τέταρτη θέση έχοντας είκοσι βαθμούς, ενώ το σύνολο του Δημήτρη Καπετανόπουλου έμεινε στους δώδεκα βαθμούς και τη δωδέκατη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Παράλληλα, ο Σμόλικας εκτός από τους τρεις βαθμούς της νίκης κέρδισε και τον 15χρονο, Γιάννη Φουρκιώτη που έκανε ντεμπούτο κάτω από την εστία της ομάδας του Βασίλη Μπακογιάννη και είχε μία πολύ θετική παρουσία στο πρώτο του παιχνίδι!

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ από κοντά του Αλέξανδρου Κακαζούκη και το γύρισμα του Ντέιβιντ Μπόντε, ενώ ο δεύτερος έκανε δύο τα τέρματα για τον Σμόλικα στο 25′.

Συγκεκριμένα, ο Θεόφιλος Τσιρογιάννης τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Ντέιβιντ Μπόντε και ο τελευταίος με πλασέ κέρδισε τον Νίκο Ιοδανίδη σημειώνοντας το 0 – 2, με τον ίδιο μάλιστα να μη πανηγυρίζει τιμητικά το γκολ, καθώς βρήκε δίχτυα απέναντι στη πρώην του ομάδα.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Διονύσης Ιορδανίδης εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η Λάρισα 2012 και είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σμόλικα και στη συνέχεια ο νεαρός, Γιάννης Φουρκιώτης μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος και στο 69ο λεπτό ο Διονύσης Ιορδανίδης μείωσε σε 1 – 2 και έβαλε ξανά τη Λάρισα 2012 στο παιχνίδι, ενώ εννέα λεπτά μετά, ο Ελιζόπουλος αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα και οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Α’» ο Σμόλικας πέτυχε και τρίτο τέρμα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Κολοβού και «κλείδωσε» την εκτός έδρας νίκη με σκορ 3 – 1 απέναντι στη Λάρισα 2012!

Λάρισα 2012 (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Ιορδανίδης Ν., Δημόπουλος, Φλώρος Αν. (59′ Κίτσας Αν.), Φλώρος Π., Κίτσιος Π., Ελιζόπουλος, Κίτσιος Δ., Ιορδανίδης Δ., Τσιτσόπουλος, Γκουτζαμπασούλης, Δόνος.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Φουρκιώτης, Γκατζιούρας, Σκούπρας, Κολοβός, Ζαμπέτας, Μολάς, Λάλλος, Μπέτσης (6′ λ.τ. Καρέντζος), Μπόντε, Κακαζούκης, Τσιρογιάννης (89′ Χασιώτης).