«Διπλό» και επιστροφή στη τέταρτη θέση για τον Πύρρο

Με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο «Γ. Μητσιμόνας Β’» έφυγε ο Α.Σ. Βορρειουπηρωτών ο Πύρρος, καθώς κέρδισε τον Προμηθέα με 2 – 1 στην 29η αγωνιστική της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Κώστα Βασίλη έφθασε τους πενήντα πέντε βαθμούς με τη νίκη αυτή και ανέβηκε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας σε συνδυασμό με την ήττα των Βουναίνων από το Μαυροβούνι.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από αυτό το παιχνίδι και συνεχίζει στην ένατη θέση της βαθμολογίας με τριάντα επτά βαθμούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Αλέξανδρος Κάτσας με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής κέρδισε τον Ιωαννίδη κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Προμηθέα για το 0 – 1.

Στο 36ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση του σκορ για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, ο Στέφανος Πρισακάρου κέρδισε πέναλτι από τον Μάριο Κάτση και ο Χρήστος Πότσης από τα έντεκα βήματα ήταν εύστοχος για το 1 – 1.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Πύρρος πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Οι «βυσσινί» κέρδισαν κόρνερ και από κοντά με προβολή ο Μάριος Κάτσης πέτυχε το 1 – 2 και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τρία λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Στέφανος Πρισακάρου έχασε μοναδική ευκαιρία με δυνατό σουτ από θέση βολής, καθώς η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι της εστίας του Λεωνίδα Κιόρογλου.

Στο 75ο λεπτό ο Λεσάι είχε κι εκείνος τη δική του ευκαιρία, αυτή τη φορά όμως για τον Πύρρο. Ο Αλέξανδρος Κάτσας έκανε σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Λεσάι με σουτ αστόχησε από θέση βολής και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τίποτε δεν άλλαξε στη συνέχεια του αγώνα και η ομάδα του Κώστα Βασίλη με αυτή την εκτός έδρας νίκη επέστρεψε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Καρβουνιάρης (61′ Χατζησαββίδης), Αλίου, Πατσούρας Ν., Ψύρρας, Πότσης, Τζουρτζουκλής, Φώτης (37′ λ.τ. Καπετανόπουλος), Πρισακάρου, Παπαδόντας, Σκαφιδάς.

Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Πότσης, Λίτσα, Λέτσιος, Κάτσης, Παύλου, Κάτσας, Τζιόγκας, Λεσάι, Μούρι, Αλιάι (70′ Μάρης).