«Διπλό» και πρόκριση για τον Δωτιέα

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πήρε σήμερα το απόγευμα ο Δωτιέας Αγιάς, όπου κέρδισε στη Φαλάνη τον Σμόλικα με σκορ, 3 – 2!

Το συγκρότημα του Δωτιέα κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού σε ένα γεμάτο από γκολ παιχνίδι, επικρατώντας του Σμόλικα εκτός έδρας.

Στο 25ο λεπτό ο Αλέκος Ριζούλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Ντακούλας με κεφαλιά κέρδισε τον Πέτρο Καραναστάση κι «έγραψε» το 0 – 1 για την Αγιά.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, ο Σμόλικας έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Βασίλης Σκούπρας εκτέλεσε φάουλ, ο Κώστας Κολοβός πήρε τη πρώτη κεφαλιά και με νέα κεφαλιά ο Σάκης Λιούσκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτσιρίμπα για το 1 – 1.

Στην επανάληψη τώρα και στο 75ο λεπτό, ο Δημήτρης Σβερκούλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Βασίλη Μπαλαμώτη και τροφοδότησε τον Γιώργο Τσατσαλίδη, όπου με πλασέ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού στο σκορ τον Δωτιέα Αγιάς.

Μάλιστα, προς το τέλος της αναμέτρησης και στο 87ο λεπτό, ο Γιώργος Τσατσαλίδης βρήκε ξανά δίχτυα με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη ήταν να μειώσει σε 2 – 3 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη κεφαλιά του Παντελή Βενέτη ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Κολοβού.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τσιρογιάννης (82′ Τεκέδης), Σκούπρας (46′ Κακαβίτσης), Κολοβός, Τανάγιας Χρ., Μπαλαμώτης, Ταστεμερίδης, Βενέτης, Λιούσκας, Κατσαρός (55′ Τάχας), Ζιώγας (70′ Γάλλος).

Δωτιέας Αγιάς (Κώστας Τσανάς): Κουτσιρίμπας, Τσακάλι, Ντελής, Γούτος Ευάγγ., Μπέτσης (46′ Τσιρογιάννης), Ντακούλας (46′ Σούλι), Υφαντής, Γούτος Ν., Ριζούλης (75′ Σβερκούλης), Χαλάτσης, Τσατσαλίδης (90′ Τσαγγαλάς).