«Διπλό» κορυφής και ψυχολογίας για τον Αμπελωνιακό!

«Διπλό» κορυφής στη Φαλάνη, πανηγύρισε ο Αμπελωνιακός, επικρατώντας του τοπικού Σμόλικα Φαλάνης με 3 – 1! Βαλατσός, Φλέγγας και Ψύρρας τα τέρματα των νικητών. Μείωσε στο φινάλε ο Δημήτρης Μανακούσιος.

Με τον καλύτεορ δυνατό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Αμπελωνιακός, που μια εβδομάδα μετά την ήττα με 2 – 0 από τον Ηρακλή Λάρισας, κέρδισε εκτός έδρας τον Σμόλικα Φαλάνης και επέστρεψε στη κορυφή της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας (μαζί με τον Ηρακλή Λάρισας), εκμεταλλευόμενος την «γκέλα» του Φαλανιακού στην Αμυγδαλέα.

Για τους «πράσινους» του Σμόλικα Φαλάνης αυτήν ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα, προηγήθηκε η ήττα με το ίδιο σκορ (3 – 1) από το Κιλελέρ μια εβδομάδα νωρίτερα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα στο παιχνίδι σε μια φάση διαρκείας. Στο 26ο λεπτό ο Γραβάνης απέκρουσε δύσκολα με το πόδι το σουτ του Νικολακούλη με την μπάλα να φτάνει στον Χρήστο Φλέγγα που έβγαλε τη σέντρα με στόχο τον Χατζούλη που αυτός με την σειρά του βρήκε τον Βαγγέλη Βαλατσό, με τον νεαρό επιθετικό με δυνατό σουτ στη κίνηση να βάζει την ομάδα του Αμπελωνιακού μπροστά στο σκορ.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, ο Κακαβίτσης με μια κεφαλιά απείλησε και πάλι τον Χατζήνα, ο οποίος όμως μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Στην επανάληψη και στο 57′ ο Χρήστος Φλέγγας σούταρε από μακριά, με τον Γραβάνη να κάνει λάθος εκτίμηση και τη μπάλα να περνά από πάνω του και να καταλήγει στα δίχτυα του Σμόλικα για δεύτερη φορά στο ματς.

Δύο λεπτά αργότερα (59′) ο Γιώργος Κακαβίτσης έβαλε στην πλάτη του τον Αχιλλέα Αλεξόπουλο και με σουτ στη κλειστή γωνία του Χατζήνα προσπάθησε να μειώσει στο παιχνίδι. Ο νεαρός πορτιέρο όμως ήταν και πάλι εκεί, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Ενώ στο 61′ ο ο Χατζούλης προ κενής εστίας στο δεύτερο δοκάρι, δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Γραβάνη μετά από το γύρισμα του Αλεξανδρή από τα δεξιά.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Αμπελωνιακού έδωσε στο 79′ ο Παναγιώτης Ψύρρας. Την ασσίστ έκανε ο Αλεξανδρής που έδωσε στον Παναγιώτη Ψύρρα και αυτός από κοντά δεν λάθεψε για το 0 – 3.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο τελικό 1 – 3 με τον Δημήτρη Μανακούσιο στο 82ο λεπτό.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης (46′ Σπανός), Σέτζας (80′ Ζαμπέτας), Μανακούσιος Θ., Σκούπρας, Μολάς, Μανακούσιος Δ., Μπέτσης, Μάτος (62′ Κόκκινος), Κακαβίτσης, Μακρής.

Αμπελωνιακός (Κώστας Μαντζιώκας): Χατζήνας, Αλεξόπουλος, Γούτος, Δαλακώνης, Λιάκος, Αλεξανδρής (83′ Φοδούλης), Νικολακούλης, Χατζούλης, Ψύρρας (90′ Καρυπίδης), Βαλατσός (71′ Παπαγεωργίου), Φλέγγας.