«Διπλό» με το αγαπημένο του σκορ ο Ηρακλής Πλατανουλίων!

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε στη Συκέα ο Ηρακλής Πλατανουλίων, κερδίζοντας τη τοπική ομάδα με 3 – 1, νίκη η οποία ήρθε μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Η ομάδα του Γιάννη Νινίκα κέρδισε με το σκορ το οποίο έχασε τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές και έφτασε τους 20 βαθμούς στο τέλος του πρώτου γύρου του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Στον αντίποδα, η Συκέα έμεινε στους 15 πόντους και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, αγνοώντας τη νίκη για έκτη σερί αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, δεν φρόντισαν όμως να το κρατήσουν κιόλας. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Νίκος Φακίτσας στο άνοιξε το σκορ για την Συκέα, μετά από κάθετη πάσα του Καραγιάννη.

Η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση. Στο 12ο λεπτό ο Κερίμι ισοφάρισε το παιχνίδι μετά από ασσίστ του Γιώργου Ματράκη. Ενώ στο 21′ ο Γιώργος Ματράκης χρίστηκε σκόρερ έπειτα από πάσα του Τσοπάνογλου για το 2 – 1.

Το οποίο δεν ήταν όμως το σκορ του ημιχρόνου. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ηρακλής Πλατανουλίων πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, το οποίο και κράτησε έως και το φινάλε της αναμέτρησης.

Σκόρερ ήταν ο Αντώνης Κατσής με φοβερό σουτ έξω από τη περιοχή της Συκέας, μετά από όμορφη ατομική του ενέργεια.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν με οκτώ ποδοσφαιριστές. Και αυτό διότι αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα οι Φώτης Κατσιγιάννης (70′), Δημήτρης Ζιώζιας (80′) και Κώστας Τάχατος (90′).

Α.Ο. Συκέας (Κώστας Καραλής): Λιάκος, Χασιώτης (70′ Τσόγιας), Κατσιγιάννης Β. (70′ Καλογιάννης), Παλάσκας, Κατσιαντώνης, Τάχατος Κ., Κατσιγιάννης Θ., Ζιώζιας Ν. (47′ Κατσιγιάννης Φ.), Φακίτσας (87′ Τάχατος Χρ.), Καραγιάννης, Ζιώζιας Δ.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Καρκατζιάς, Δαούτης, Μαυρίδης, Δεσπόπουλος, Ριζάκης, Τσοπάνολγου, Κατσής (80′ Ζαμπόγιας), Κωστίμπας, Σιούλας, Κερίμι, Ματράκης Γ. (75′ Λάζος).