«Διπλό»… μπαράζ!

«Διπλό» ανόδου πήρε η Ακαδημία Τυρνάβου στο Κουλούρι, επικρατώντας του τοπικού Άρη με 3 – 1, σε ένα όμορφο παιχνίδι, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Με αυτήν της την νίκη η Ακαδημία Τυρνάβου, προσπέρασε στην δεύτερη θέση τους Αμπελοκήπους που έχασαν στη Δολίχη, έχοντας φτάσει πλέον τους 19 βαθμούς, έξι λιγότερους από τον πρωτοπόρο Δολιχιακό.

Στο 28ο λεπτό ο Στάμου με σουτ κέρδισε τον Παπαγούλα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 32ο λεπτό με τον Γιάννη Γκρέτση, αδυνατώντας να απαντήσουν στο γρήγορο γκολ της Ακαδημίας Τυρνάβου.

Στο 40′ η Ακαδημία Τυρνάβου κέρδισε πέναλτι με τον Σπυρόπουλο. Το εκτέλεσε ο ίδιος δύο φορές και το απέκρουσε και τις δύο φορές ο Παπαγούλας. Στη φάση αυτή ο Καλογερόπουλος του Άρη Κουλουρίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα για τη παράβαση αυτήν.

Στην επανάληψη τα τέρματα της ομάδας του Νίκου Κεχαγιά έκανε δύο ο Λώζος, που στο 70′ πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Κατσαβού.

Στο 74′ οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι με πλασέ του Κοττάκου, για να «κλειδώσουν» το ματς οι φιλοξενούμενοι με τον Λώζο, μετά από κάθετη πάσα του Σπυρόπουλου στο 82′.

Άρης Κουλουρίου (Βασίλης Κυριάκος): Παπαγούλας, Τσιάρας, Κουρούκας Ι. (60′ Μίχος), Καλογερόπουλος, Καρλιγκιώτης, Φασούλας, Δέλλας, Μιχόπουλος (75′ Μετάνι), Νεράτζης, Κοτάκος, Γκρέτσης.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Καλούδας, Σκρουμπής, Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος Κ., Στάμου, Κατσαβός, Λώζος, Γαλάρας (83′ Παπαδόπουλος), Σπυρόπουλος.