«Διπλό» πρόκρισης για τους «Μυρμιδόνες»!

Την νίκη – πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας κατέκτησε η ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων η οποία επιβλήθηκε με σκορ 0 – 3 του Μαυροβουνίου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αχιλλέα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 7′ όταν ο Χατζής έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής με τον Γερμάνη να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα όμως να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει εκ νέου κόρνερ.

Στο 15′ ο Αναγνώστης έκανε την σέντρα από τα αριστερά με αποδέκτη τον Νεμπεγλέρα ο οποίος σούταρε συρτά η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών του Μαυροβουνίου και κατέληξε στα δίχτυα για το 0 – 1.

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι έχασαν μια καλή στιγμή όταν ο Μπατζέλας έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χάμου σε κόρνερ.

Οι παίκτες του κ. Παραφέστα συνέχισαν να ψάχνουν το δεύτερο τέρμα και στο 32′ ο Νεμπεγλέρας έκανε παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή ο Συράκος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα και αυτή κατέληξε μόλις δίπλα από τα δοκάρια.

Ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Χατζής έκανε το σουτ όμως οι αμυντικοί του Μαυροβουνίου έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 42′ ο Ακριβόπουλος εκτέλεσε το φάουλ στα όρια της περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Αχιλλέας αύξησε την πίεσή του και στο 48′ ο Συράκος έκανε όμορφο σουτ από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να σταματάει στην συμβολή των δοκών. Εν τέλει τρία λεπτά αργότερα ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γερμάνη για το 0 – 2.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Νεμπεγλέρας βρέθηκε σε θέση βολής έκανε και το δυνατό σουτ με τον Γερμάνη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι «Μυρμιδόνες» πέτυχαν το 0 – 3 όταν ο Μάρκου πάτησε περιοχή από τα δεξιά, «έσπασε» την μπάλα και ο Βούλγαρης με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Γερμάνη.

Πέντε λεπτά αργότερα σε πανομοιότυπη φάση ο Βούλγαρης βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής όμως δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα ο Γερμάνης να διώξει πριν περάσει την γραμμή.

Η τελευταία καλή στιγμή για την ομάδα μας καταγράφηκε στο 82′ όταν ο Κόλα έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής με τον Γερμάνη να διώχνει με διπλή προσπάθεια σε κόρνερ.

Σύσσωμη η οικογένεια του Αχιλλέα Φαρσάλων αφιερώνει την νίκη και την πρόκριση στον τερματοφύλακα της ομάδος Νίκο Κουτσουκέρα ο οποίος σήμερα υποβλήθηκε σε επιτυχημένη επέμβαση στο ζυγωματικό και του εύχεται περαστικά και ταχεία ανάρρωση.

ΑΟ Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Γερμάνης, Σάπιος, Μπάγκας Δ. (80′ Νότας), Σιδέρης, Μαντζαφούλης, Κοίοφούτης, Μπάγκας Αρσ., Μπατζέλας, Πέζης (72′ Χατζής), Ακριβόπουλος (72′ Ξεζόνωτος), Τριάντης (75′ Πάτας).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Χάμος, Κούλπας, Μανιώτης, Αναγνώστης (46′ Καραμπούζης), Μάρκου (80′ Κατσανάκης), Νεμπεγλέρας, Κόλα, Καραγκούνης, Χατζής (72′ Τλούπας), Βούλγαρης (82′ Δρόσος), Συράκος.