«Διπλό» στην Ελασσόνα και πρώτη θέση για τον Ηρακλή!

Επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας και ο Ηρακλής Πλατανουλίων κέρδισε στη Ελασσόνα την Ακαδημία με 4 – 1 και σε συνδυασμό των «γκελών» των υπολοίπων, «σκαρφάλωσε» και πάλι στη πρώτη θέση του Ομίλου.

Η ομάδα του Γιάννη Νινίκα έφτασε τους 32 βαθμούς και άφησε στη δεύτερη θέση τον Ατρόμητο Δασοχωρίου με 31 και στη 3η θέση τον Ροδιακό με 29. Στον αντίποδα η Ακαδημία Ελασσόνας έμεινε στους 24 πόντους και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του προβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στην αναμέτρηση με τη σέντρα της αναμέτρησης, στο 3ο μόλις όμως λεπτό ισοφαρίστηκαν από τους φιλοξενούμενους με «δράστη» τον Κερίμι, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πάσα του Τσοπάνογλου για την γρήγορη ισοφάριση.

Μετά το 1 – 1 του πρώτου μέρους, στην επανάληψη και στο 52′ ο Λάζος λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι κατάφερε να βρει δίχτυα για το προβάδισμα του Ηρακλή.

Ο Ηρακλής Πλατανουλίων έκανε τρία τα τέρματά του στο 80′, χάρις σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματράκη, ενώ το τελικό 1 – 4 διαμόρφωσε στο 90′ με ψηλοκρμαστό πλάσε, ο Λάζος.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Καρκατζιάς, Μαυρίδης, Δεσπόπουλος, Κωστίμπας, Κατσής, Τσάτσος, Ματράκης, Σιούλας, Κερίμι (50′ Λάζος), Τσοπάνογλου (60′ Ζαμπόγιας), Χίντα (80′ Γκανάτσιος).