«Διπλό» στο Μεσοχώρι για το Αργυροπούλι!

Την εκτός έδρας νίκη στο Μεσοχώρι απέναντι στον Δαμασιακό πανηγύρισε η Δόξα Αργυροπουλίου κι έτσι σημείωσε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ DE-TOX Λάρισας!

Οι «κιτρινόμαυροι» που συνεχίζουν με τον Σπύρο Μπέλτσιο στη τεχνική ηγεσία, πέτυχαν τη δεύτερη νίκη και πρώτη εκτός έδρας για το φετινό πρωτάθλημα κι έφθασαν τους έξι βαθμούς.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα αν και μείωσε στο 85′ με τον Κώστα Μπουκουβάλα που επέστρεψε για να ενισχύσει την επιθετική γραμμή των «κυανόλευκων», δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και έμεινε στον ένα βαθμό.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Μετά από ασυνεννοησία των Μπακαΐμη και Μιγδάνη ο Τσούτσας βρήκε τον τρόπο και πλάσαρε, ο πορτιέρο του Δαμασιακού αρχικά απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Νταμπαλέτσιος ευτύχησε να βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ.

Στην επανάληψη του αγώνα και στο 52′, η ομάδα του Σπύρου Μπέλτσιου που έκανε και ντεμπούτο στο «κιτρινόμαυρο» πάγκο διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Αλέξη Τσούτσα με πλασέ ύστερα από ωραία ενέργεια και πάσα του Δημήτρη Κόκκορα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Δαμασιακός «άγγιξε» τη μείωση του σκορ με τη κεφαλιά του Βασίλη Λόλα, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στέλιου Μπαχτσιβάνου.

Οριζόντιο δοκάρι είχε και ο Αλέξης Τσούτσας για το Αργυροπούλι στο 78′, με τον Μπουκουβάλα να μειώνει τελικά στο σκορ και να κάνει το 1 – 2 στο 85ο λεπτό, με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων.

Πάντως, οι δύο σύλλογοι είχαν χαμένες ευκαιρίες στο παιχνίδι με τους Αντώνη Πούτα, Βασίλη Λόλα, Στέλιο Λούτσο, Γιάννη Ιωαννίδη και Παναγιώτη Ραπτοτάσιο για τον Δαμασιακό και με τους Αλέξη Τσούτσα και Δημήτρη Κόκκορα για λογαριασμό της Δόξας Αργυροπουλίου…

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μιγδάνης, Μπακαΐμης (65′ Τσιάλτας), Ιωαννίδης, Γεωργατζιάς, Μουσιάρης Θ. (50′ Μπουκουβάλας), Μουσιάρης Δ., Δούκας, Πούτας, Λούτσος, Λόλας, Ραπτοτάσιος (60′ Λέτσιος).

Δόξα Αργυροπουλίου: Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Σακοράφας Βασ., Σακοράφας Χρ., Μάτος (42′ Κόκκορας), Τσιάγκος, Φουρτούνας, Λεσάι (85′ Πέρκας), Καλόγηρος, Νταμπαλέτσιος, Πλιάτσικας (35′ Τσούτσας).