Δοκιμές και… ήττα (Pics)

Με το… αριστερό ξεκίνησε η ΑΕΛ τα φιλικά παιχνίδια στο βασικό της στάδιο προετοιμασίας στο Καρπενήσι, γνωρίζοντας την ήττα με 0 – 1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Καλύτερο στο πρώτο από ότι στο δεύτερο ήταν το σύνολο του Αντρέ Πάους, που είχε «θέματα» στην άμυνα και δυστοκία στην επίθεση. Τραυματίας αποχώρησε ο Λεοζίνιο, ο οποίος δε μπόρεσε να συνεχίσει μετά το δυνατό μαρκάρισμα του Μπέριου.

Προσπάθεια για ανάπτυξη από τα πλάγια, χωρίς κλασσικές ευκαιρίες

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι «βυσσινί» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε ένα 4 – 2 – 3 – 1, κυκλοφορώντας τη μπάλα με περισσότερη άνεση και πιο ορθολογικά. Δημιουργώντας τη πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο 6′, όταν ο Αναστασόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Σιγά σιγά ο ΠΑΣ ισορρόπησε το ματς και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Στο 15′ ο Κόντε προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Γκόλια στην άμυνα, όμως ο Μπόζοβιτς βγήκε έγκαιρα και μάζεψε τη μπάλα. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν από πάσα του Ναζλίδη, ο Αγκάνοβιτς σούταρε μέσα από τη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα έξω από την εστία.

Από ‘κει και πέρα ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε. Οι παίκτες του Αντρέ Πάους δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν από τη μέση και μπροστά στο πρώτο υπό βροχή ημίχρονο, ωστόσο η αντίδραση της αμυντικής γραμμής ήταν σωστή στο υψηλό πρέσινγκ των αντιπάλων παικτών.

Λάθη στην άμυνα, άστοχη στη τελική…

Στο δεύτερο ημίχρονο η «βασίλισσα του κάμπου» μετά από ένα τέταρτο με… διάθεση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, κατάφερε να πραγματοποιήσει τη πρώτη κλασσική ευκαιρία του αγώνα. Ο Κριζμάν έβγαλε με υπέροχη μπαλιά τον Γιαννιτσάνη τετ – α – τετ, όμως ο νεαρός επιθετικός πλάσαρε λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Η απάντηση της ομάδας των Ιωαννίνων, ήταν άμεση. Διότι στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από λάθος γύρισμα του Άλα, ο Ντόλοβατς, πέρασε και τον Μπόζοβιτς, όμως από πλάγια θέση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τραυματίας ο Λεοζίνιο, «πασέρ» ο Κριζμάν και «άτυχος» ο Κουτσιανικούλης

Οι «βυσσινί» δεν είχαν καταφέρει να κρατήσουν την μπάλα στο δεύτερο μέρος. Κάνοντας αρκετά λάθη στην άμυνα. Μάλιστα τα πράγματα άρχισαν να γίνονται… άσχημα, όταν ο Λεοζίνιο αποχώρησε τραυματίας μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Μπέριου στον χώρο του κέντρου.

Για να έρθει στο 79′ ο Ναδάλες να «ανοίξει» το σκορ. Ο Γιάκος με προσποιήσεις «άδειασε» το αμυντικό δίδυμο της ΑΕΛ, έδωσε στον Ναδάλες και αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0 – 1. Οι τυπικά γηπεδούχοι μετά το γκολ, είχαν ακόμη μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

Στο 80′ λοιπόν, ο Τάσος Κρητικός κέρδισε τις κόντρες με τη μπάλα να φτάνει στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος ολομόναχος από το ύψος της περιοχής σούταρε, σημαδεύοντας ελάχιστα χιλιοστά πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

Ο Κουτσιανικούλης μάλιστα ήταν ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση. Στο 85′ ο Κριζμάν βρήκε όμορφα τον «Κούτσια», ο οποίος βγήκε απέναντι στον Βελλίδη, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε τη μπάλα. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε με τους «βυσσινί» να γνωρίζουν την ήττα στο πρώτο τους φιλικό στο Καρπενήσι.

Η αρχική ενδεκάδα της ΑΕΛ

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Κοντόρ, Φατιόν, Αναστασόπουλος, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Ντοντό.

Επίσης αγωνίστηκαν και οι: Ζίζιτς, Άλα, Γουάλας, Αγρόδημος, Κουτσιανικούλης, Λαμπρόπουλος, Γιαννιτσάνης, Λεοζίνιο, Κριζμάν, Μασούρας, Κρητικός.