Δοκιμές και από τους δύο, νικήτρια η ΑΕΛ!

Φιλικό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο AEL FC ARENA, εκεί όπου η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λάρισας, με τους «βυσσινί» να επικρατούν με 3 – 2 σε ένα γεμάτο από σκορ παιχνίδι…

Ο σημερινός αγώνας ήταν προπονητικού χαρακτήρα και οι δύο τεχνικοί παρέταξαν τις ομάδες τους με πολλές αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τον χαμό της Φανής Καντώνια, της συζύγου του Ξενοφών Καντώνια, αδερφού των προέδρων της ΠΑΕ ΑΕΛ Αντώνη και Στέλιου Καντώνια.

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα σημειώθηκε στο 3ο μόλις λεπτό και ήταν για τους «βυσσινί». Ο Ρέγιες τροφοδότησε τον Τσακοπίνο και ο τελευταίος με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η απάντηση του Απόλλωνα στις ευκαιρίες δεν άργησε να έρθει. Και αυτό διότι, δύο λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη συνεργάστηκαν ωραία και ο Σάκης Σάββας με σουτ από πλάγια και δεξιά θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ανάγκασε με σουτ τον Γεννάδιο Ξενοδόχοβ να πέσει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η ΑΕΛ που είχε κατά κύριο λόγο περισσότερο τη μπάλα στη κατοχή της, έχασε νέα μοναδική ευκαιρία στο 8ο λεπτό για να μπει μπροστά στο σημερινό φιλικό παιχνίδι και πάλι με τον Τσακοπίνο. Ο φορ των γηπεδούχων δέχθηκε βαθιά πάσα από τον Τσίμο Ναβάρο και βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο του Απόλλωνα, Άγγελο Σταυράκη, όμως δεν τον κέρδισε με ψηλοκρεμαστό σουτ, καθώς η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Τη χαμένη φάση του Τσακοπίνο λοιπόν εκμεταλλεύτηκε ο Μανσάνο στο 28ο λεπτό κι έκανε το 0 – 1 για τον Απόλλωνα. Πιο συγκεκριμένα, ο Χρήστος Αγρόδημος «έκλεψε» τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και στην αντεπίθεση βρήκε με ιδανική πάσα τον Μανσάνο, όπου στο ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε τον Γεννάδιο Ξενοδόχοβ και με ψύχραιμο πλασέ, έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο τώρα, η ΑΕΛ έχασε νέα μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια και πάλι με τον Αλεχάντρο Τσακοπίνο. Ο υψηλόσωμος επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε και πάλι σε θέση τετ – α – τετ, πλάσαρε, όμως ο Άγγελος Σταυράκης δήλωσε και πάλι παρών, εξουδετερώνοντας έτσι την ευκαιρία της ΑΕΛ. Αυτή, ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και το 0 – 1 ήταν το σκορ όπου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους τώρα, η ΑΕΛ έφθασε στην ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1. Οι παίκτες του Αντρέ Πάους συνδυάστηκαν ωραία και ο Ικάουνιεκς με… «τακουνάκι» βρήκε τον Ανδρέα Λαμπρόπουλο και ο τελευταίος «χρίστηκε» σκόρερ με πλασέ μέσα από τη περιοχή.

Μάλιστα, ο Λετονός μεσοεπιθετικός Γιάνις Ικάουνιεκς, από «ασίστ – μαν» έγινε σκόρερ στο 52ο λεπτό της συνάντησης, καθώς με δικό του σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή πέτυχε το 2 – 1 για την ΑΕΛ και γύρισε «τούμπα» το ματς.

Στο 65ο λεπτό του αγώνα, οι «βυσσινί» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με ένα αριστουργηματικό τέρμα του Βασίλη Κουτσιανικούλη. Ο Γκαγιέχο τροφοδότησε τον Βασίλη Κουτσιανικούλη και ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, κέρδισε τον Τάσο Κουρδή κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Απόλλωνα για το 3 – 1.

Δύο λεπτά μετά, ο Απόλλωνας ήταν στην επίθεση και έχασε ευκαιρία με τον Κώστα Σκούπρα να μειώσει σε 3 – 2. Ο Μηνάς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ, Κώστας Σκούπρας με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Αποστόλη Κουτογλίδη.

Τελικά, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 3 – 2 στο 75ο λεπτό του αγώνα. Ο Βασίλης Μάρκου έβγαλε παράλληλη πάσα από τα δεξιά και ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ, Πλάτων Καρακατσάνης με όμορφο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό της εστίας για το 3 – 2.

Στο 80ο λεπτό τώρα της συνάντησης, ο Βασίλης Κουτσιανικούλης παραλίγο να πετύχει ακόμη ένα όμορφο τέρμα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι να καταλήξει στα δίχτυα και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τάσου Κουρδή.

Έξι λεπτά μετά, ο Πλάτων Καρακατσάνης εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση που κέρδισε ο Απόλλων Λάρισας και ο Αποστόλης Κουτογλίδης έπεσε και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ. Το κόρνερ όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους «κυανόλευκους» και το 3 – 2 ήταν το τελικό σκορ μετά και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Αγγελούλη.

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Ξενοδόχοβ, Ναβάρο, Καρατάσιος, Μασαλέσα, Κοντόρ, Άτσκα, Γκουλουζάντε, Γκαγιέχο, Τσακοπίνο, Ευμορφίδης, Ρέγιες.

Αγωνίστηκαν και οι: Κουτογλίδης, Κυρίτσης Αθ., Ικάουνιεκς, Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Μακρής, Καπός.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Μουτάφσκι, Αγρόδημος, Κολοβός, Διβανές, Μανσάνο, Σουλίδης, Συράκος.

Αγωνίστηκαν και οι: Κουρδής, Γιαννακόπουλος, Σκούπρας, Μάρκου, Ανδρέου, Ιβανίδης, Μηνάς, Καμπέρης, Καρακατσάνης, Γκουντρουμπής.