Δυσκολεύτηκε αλλά… τα κατάφερε!

Εκεί όπου ο Τοξότης Λάρισας κρατούσε τη πρώτη νίκη για φέτος στα χέρια του ο Τοξότης Λάρισας, παραλίγο να την έχανε, καθώς ο Πανιώνιος έφερε το ματς στα ίσια και από 0 – 2 πέτυχε το 2 – 2, ωστόσο στο τέλος τα κατάφερε!

Και αυτό διότι, ο Παπαδημητρίου με πέναλτι πέτυχε το 2 – 3 κι έδωσε τη πρώτη νίκη στο σύνολο του Χρήστου Γκάτα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ας πάρουμε τα πράγματα όμως με τη σειρά. Στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Νταναβάρας με όμορφο σουτ από τα 35 μέτρα κέρδισε τον Νίκο Ιορδανίδη κι έκανε το 0 – 1 για τον Τοξότη. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος αντέδρασε και η μπάλα από το απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Παϊτέρη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων. Στο 25ο λεπτό τώρα, ο Τοξότης έκανε δύο τα τέρματα του με το διαγώνιο σουτ του Κωνσταντίνου Κίτσιου, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 62ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, καθώς ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Γιώργου Κίτσα, ο Γιώργου Δημόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τοξότη και μείωσε σε 1 – 2.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γεράσιμος Κίτσας απείλησε με δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση, ο Λωρίδας απέκρουσε με υπερένταση και έπειτα η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του. Στο 75ο λεπτό τώρα, ο Πανιώνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσια και πέτυχε το 2 – 2 με σκόρερ τον πρώην παίκτη της Λάρισας 2012, Παντελή Φλώρο με ιδανικό τελείωμα μέσα από τη περιοχή ύστερα από τη σέντρα ενός ακόμη πρώην ποδοσφαιριστή του συλλόγου της Α΄τοπικής κατηγορίας, Παναγιώτη Παϊτέρη.

Εν τέλει, ο Τοξότης Λάρισας κατάφερε να πανηγυρίσει τη πρώτη νίκη του πρωταθλήματος από την άσπρη βούλα. Στο 82ο λεπτό ο Τοξότης κέρδισε πέναλτι και ο Παπαδημητρίου ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα πετυχαίνοντας το 2 – 3 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Αποστόλης Κορομηλάς): Ιορδανίδης, Φλώρος Παντ., Σκέντζας Χρ., Βασιλείου Π., Δημόπουλος Γ., Δημόπουλος Αν. (70′ Γκόλτσιος Ν.), Κίτσας Γερ., Σκέντζας Στ., Παϊτέρης Π. Δ., Ελιζόπουλος Σ. (46′ Κίτσας Γ.), Γκαρίτης.

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Λωρίδας, Παπαϊωάννου (75′ Γιαννακός), Τσιμπόλης, Γκουσγκούνης, Τάκε, Σαπουνάς (46′ Τσάλαβος), Κίτσιος Κ. (85′ Φραγκογούλας), Παπαδημητρίου, Μπουρουτζίκας, Νταναβάρας, Κίτσιος Χρ.