Δωτιέας και Τσατσαλίδης «γκρέμισαν» τον Ηρακλή από τη κορυφή

Τη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας αποχωρήστηκε ο Ηρακλής Λάρισας, χάνοντας με 2 – 1 από τον Δωτιέα Αγιάς στην Αγιά, βλέποντας τον Οικονόμο Τσαριτσάνης να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο Τύρναβο, ένας βαθμός που έφερε τις δύο ομάδες ισόβαθμες στη κορυφή της «μεγάλης» κατηγορίας.

Μία κορυφή που ανήκει πλέον στον Οικονόμο μιας και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε κερδίσει τον Ηρακλή Λάρισας στη Τσαριτσάνη με 5 – 2.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 25ο λεπτό με σουτ του Γιώργου Τσατσαλίδη, για να ισοφαρίσουν οι «κυανόλευκοι» με την έναρξη του δευτέρου μέρους και στο 46ο λεπτό με τον Θάνο Γιαννακόπουλο να ευστοχεί σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, ισοφαρίζοντας προσωρινά το παιχνίδι.

Τη νίκη στην ομάδα της Αγιάς έδωσε στο 90ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, ο Γιώργος Τσατσαλίδης. Όλα ξεκίνησαν από ένα βολέ του Κουτσιρίμπα, με τη μπάλα να φτάνει στον Γιώργο Τσατσαλίδη που με μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μέσα από την αντίπαλη περιοχή του Ηρακλή, κέρδισε τον Αναστασίου, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Δωτιέα.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Παππάς (65′ Ντελής), Γούτος Ευάγγ., Τσακάλι, Γούτος Ν., Ντακούλας, Υφαντής (60′ Ριζούλης), Σβερκούλης (35′ λ.τ. Φλέγγας), Μαλάκος, Βούζας (80′ Τσιρογιάννης), Τσατσαλίδης.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Γιαννακόπουλος, Πατσής (85′ Φορτομάρης), Ψωμολιάς, Μόσχος, Μπάμης, Πίρε (46′ Χρηστίδης), Κοντοθανάσης (85′ Λάμπρου), Νάστας, Ζαφειρίου, Φώτος.