Δύο ανατροπές και το… ταμείο στον Δολιχιακό

Με νίκη προχώρησε και την 16η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, ο Δολιχιακός που επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής του Ολύμπου Καρυάς με 3 – 2, αφού χρειάστηκε να κάνει και ανατροπή (στο 1 – 2), παραμένοντας στο -4 από την κορυφή και την Ακαδημία Τυρνάβου.

Την δίωξη της Ακαδημία Τυρνάβου συνεχίζει ο Δολιχιακός που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ολύμπου Καρυάς με 3 – 2, παρά το γεγονός πως στο 72ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ από τους φιλοξενουμένους με 1 – 2.

Οι γηπεδούχοι που με την νίκη τους έφτασαν στους 30 βαθμούς, άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Αντώνη Παναγιώτου να στέλνε την μπάλα στα δίχτυα του Καρακώστα με σουτ από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν απάντηση πριν από το ημίχρονο. Ήταν το 35ο λεπτό όταν ο Ορέστης Δάσσιος κέρδισε πέναλτι από τον Τριανταφύλλι, με τον Χρήστο Δάσσιο να αναλαμβάνει την εύστοχη εκτέλεσή του για το 1 – 1 του πρώτου μέρους, ένα σκορ που άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Το συγκρότημα του Ολύμπου κατάφερε μάλιστα να κάνει και την ολική ανατροπή στο 72ο λεπτό με σουτ του Χάμου έξω από τη μεγάλη περιοχή του Κατοντικίδη, με την χαρά των φιλοξενουμένων να μην κρατά για πολύ. Και γι΄ αυτό φρόντισε ο Αντώνης Παναγιώτου που κερδίζοντας πέναλτι στο 80′ έδωσε την δυνατότητα στον Στέφανο Σουγλή να ευστοχήσει και να κάνει το 2 – 2.

Την τελική ανατροπή του σκορ έκανε ο Αντώνης Παναγιώτου στο 90ο λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καρυάς.

Μάλιστα στο 90′ +2′ ο Τριανταφύλλι του Δολιχιακού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα. Οι άνθρωποι της Καρυάς εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Σάρρου και για την απόφαση να δώσει πέναλτι στον Δολιχιακό στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δολιχιακός (Αντώνης Παναγιώτου – Στέφανος Σουγλής): Κατοντικίδης, Λαζαρίδης (46′ Πουρσανίδης), Μαρογιάννης (77′ Παπακωνσταντίνου Β.), Τριανταφύλλι, Σπάχος, Σουγλής Στ., Τζήκας, Σουγλής Κ., Σουγλής Ζ., Παναγιώτου, Λιόλιος Θ.

Όλυμπος Καρυάς (Γιάννης Καραγκόγκος – Χρήστος Δάσσιος): Καρακώστας, Αξούγκας (61′ Κατσιούρας), Καραγκόγκος, Καβαρατζής, Στεργιούλας, Δάσσιος Χρ., Δάσσιος Ορ., Δάσσιος Κ., Κουτσογιάννης, Χάμος, Μανούσιος.