Δύο στα δύο τα Πλατανούλια

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηρακλής Πλατανουλίων με σκορ 2 – 4 στην έδρα της Θύελλας Μεγάλου Ελευθεροχωρίου. Σε ένα χορταστικό παιχνίδι που άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην κορυφή του πίνακα. Από την άλλη το Μεγάλο Ελευθεροχώρι θα παλέψει για το πρώτο τρίποντο την επόμενη αγωνιστική απέναντι στον πολύ δυνατό φέτος Αστέρα Τυρνάβου.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ νωρίς, μόλις στο 12ο λεπτό όταν ο Λυμπίκης Ηλ. έκανε την πάσα στον Μάρκο Βαλιάκο με τον τελευταίο να πλασάρει όμορφα για το 1 – 0.

Τα Πλατανούλια όμως είχαν όρεξη και αυτό φάνηκε στο 30′ όταν ο Τσακμάκης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καραδήμου για να ισοφαρίσει σε 1 – 1. Ενώ πέντε λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό, ο Μαλαβιέζος ανέτρεψε το σκορ ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή σε 1 – 2.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρος οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά ισοφάρισαν σε 2 – 2 στο 41′ με εξαιρετικό σουτ του Ξεφτέρη. Σκορ που έστειλε τους παίκτες των δύο ομάδων να πάρουν τις απαραίτητες ανάσες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ήταν επίσης ανοιχτό και με αρκετές φάσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτή που ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Στο 70′ ο Θάνος κέρδισε πέναλτι από τον Μίσιο και επειδή ο ποδοσφαιριστής ήταν και ο τελευταίος αποβλήθηκε σωστά αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματράκης όπου ήταν εύστοχος δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στο φιλοξενούμενους για το 2 – 3.

Το τελικό 2 – 4 διαμορφώθηκε στο 75ο λέπτο όταν ο Μαλαβιέζος βρέθηκε τετ α τετ με τον Καραδήμο με τον επιθετικό να μην χαρίζεται να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ελευθεροχωρίου.

Θύελλα Μεγάλου Ελευθεροχωρίου (Στέφανος Μπόρας): Καραδήμος, Χατζής (63′ Γρεβενίτης), Αθάνατος (86′ Βαλιάκος Θ.), Γραμμένος (83′ Παπακωνσταντίνου), Βόρρας, Παππάς, Μίσιος, Λυμπίκης Θ., Βαλιάκος Μ., Ξεφτέρης, Λυμπίκης Ηλ.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιώργος Ματράκης): Στάμος, Ματράκης, Παλαμιώτης (46′ Δαούτης), Τάτσος, Καρκατζιάς, Τσακμάκης, Αντωνίου, Μπαντέτσιος, Καλαϊτζής (46′ Θάνος), Μαλαβιέζος, Άλμπαν (75′ Τσοπάνογλου).