Είναι ακόμη ζωντανός ο Αστέρας Τυρνάβου

Μεγάλη νίκη-ανάσα πήρε ο Αστέρας Τυρνάβου, που κέρδισε την Αναγέννηση Καλοχωρίου με το επιβλητικό 4 – 2, μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής στην «μεγάλη» κατηγορία του Νομού.

Με την νίκη αυτήν η ομάδα του Σάκη Παπακωνσταντίνου ξέφυγε από τον πάτο της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, αφήνοντας στο… τέλος την Αστραπή Νέας Πολιτείας με 8 βαθμούς (έχασε με 0 – 4 από τον Φαλανιακό).

Λένε πως η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και ο Αστέρας Τυρνάβου άδραξε την στιγμή και πήρε σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο κιόλας μέρος και μάλιστα με το «καλημέρα». Μόλις στο 3ο λεπτό ο Λευτέρης Γκαραγκούνης κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Μπαντής που κέρδισε τον Μαρδάνη για το 1 – 0 των γηπεδούχων.

Στο 15′ οι γηπεδούχοι «διπλασιάσαν» τα τέρματά τους με τον Ανδρέα Πάσιο που με πλασέ μετά από σέντρα του Καρακώστα, έκανε δύο τα τέρματα των Τυρναβιτών, για να έρθει στο 37′ ο ίδιος παίκτης να πετύχει το 3 – 0 και πάλι με πλασέ μετά από σέντρα αυτήν την φορά του Σπύρου Γκαραγκούνη.

Λίγα λεπτά αργότερα και πριν την ανάπαυλα (40′) ο Κώστας Νεστορίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στέλιου Κόκοβα, μείωσε προσωρινά σε 3 – 1, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Λευτέρης Γκαραγκούνης με σουτ έξω από τη περιοχή, έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους, «σβήνοντας» τα όποια όνειρα των φιλοξενουμένων για κάτι καλό από την αναμέτρηση.

Το τελικό 4 – 2 διαμόρφωσε στο 73′ ο Χρήστος Μακρής με σουτ μέσα από τη περιοχή.

Αστέρας Τυρνάβου 2010 (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Παναγιωτόπουλος, Γκαραγκούνης Χ., Πάσιος Β., Γαλάνης, Λάζος, Καρακώστας (87′ Μαυρίδης), Τάκης Π., Πάσιος Αν. (70′ Φουντούνας), Γκαραγκούνης Ελ., Μπαντής Γ. (35′ λ.τ. Γκαραγκούνης Σπ.), Τσακίρης Κ.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Βασίλης Ταχτιντής): Μαρδάνης, Λάιος (60′ Βράκας), Πούτας, Νεστορίδης, Λιούσκας, Τσεκούρας, Τσιαντούλης, Δάκτυλας (46′ Μακρής), Τσιάτας, Μπούνα, Κόκοβας.