Είναι πια… πρωταθλητής!

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων νίκησε και τον ΠΟΕ με 1 – 0, και τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος αναδείχθηκε πρωταθλητής!

Συγκεκριμένα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ισοπαλία του δευτέρου, Δωτιέα Αγιάς, απομακρύνθηκε 11 βαθμούς και με τρεις αγώνες να απομένουν είναι και μαθηματικά πρώτος με 68 βαθμούς. Βέβαια απομένει να δούμε εάν θα καλύψει και την διαφορά των 13 βαθμών που χρειάζεται ο πρώτος από τον δεύτερο για τη διεξαγωγή των πλέι-οφ. Από την άλλη ο ΠΟΕ βρίσκεται στην 9η θέση με 36 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλες ευκαιρίες ή γκολ, ξεκίνησαν δυναμικά στην «επανάληψη». Καταφέροντας αρκετά νωρίς στο δεύτερο μέρος να πάρουν το προβάδισμα στο ματς.

Συγκεκριμένα στο 50′ κόρνερ του Κώστα Νεμπεγλέρα, πρώτη κεφαλιά – πάσα του Λάζαρου Κουμπούρα και δεύτερη κεφαλιά και γκολ ο Αναστάσης Μανιώτης. Για την εν λόγω φάση οι άνθρωποι του ΠΟΕ εκφράζουν πολλά παράπονα, καθώς θεωρούν πως υπήρχε επιθετικό φάουλ.

Ο Αχιλέας Φαρσάλων έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα στο 70ό λεπτό. Όμορφη σέντρα του Κώστα Νεμπεγλέρα και κεφαλιά του Νίκου Βούλγαρη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Ενώ για τον ΠΟΕ υπήρχαν χαμένες ευκαιρίες με τον Ματούλα και Πετκολάι.

Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Αχιλλέα Φαρσάλων νικητή με 1 – 0 και παράλληλα πρωταθλητή!

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσοκέρας, Περήφανος (46′ λ.τ. Καραμπούζης), Οικονόμου, Κουμπούρας, Κακαζούκης, Μανιώτης, Νεμπεγλέρας, Νάστας (60′ Τλούπας), Ρέψης, Βούλγαρης, Πετράκης (55′ Κοντοβάς).

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής – Αποστόλης Ευαγγέλου): Γκουτζουρέλας, Καρακώστας, Μάρκου, Καρλιάμπας, Περτζιόνι, Μπούσιας, Καραμάνος (70′ Τσένος), Πατσής, Μεσούρ, Πετκολάι (80′ Γεωργούλας), Ματούλας.