Είχαν από ένα ημί(Χ)ρονο…

Την ευκαιρία να φθάσει πιο κοντά στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας έχασε ο Σμόλικας Φαλάνης που ήρθε ισόπαλος με τον Αετό Αμυγδαλέας με σκορ 1 – 1 στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης.

Το παιχνίδι που διεξήχθη για την 17η αγωνιστική της Α΄τοπικής κατηγορίας δεν είχε νικητή, εκεί όπου η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη έφθασε τους τριάντα επτά βαθμούς και συνεχίζει στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη, το συγκρότημα του Μάκη Αλεξούδη έφθασε τους δέκα τέσσερις βαθμούς και ανέβηκε στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο 55ο λεπτό του αγώνα ο Θύμιος Μπέτσης πέτυχε ακόμη ένα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, με τον νεαρό αμυντικό μέσο να βρίσκει δίχτυα μετά και το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Λάρισα 2012 τη περασμένη αγωνιστική κι έβαλε τον Σμόλικα μπροστά στο σκορ.

Βέβαια, η απάντηση στα γκολ και η ισοφάριση του σκορ για τον Αετό Αμυγδαλέας ήρθε στο 67ο λεπτό, εκεί όπου ο Γιώργος Ντάλλας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ κέρδισε τον Γιάννη Γραβάνη και το 1 – 1 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Στο 85ο λεπτό ο Αλέξανδρος Κακαζούκης σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Αντώνης Κωνσταντίνου αντέδρασε σωστά και έδιωξε τη μπάλα από την άμυνα του, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Σωτήρης Περδίκης απείλησε για τον Αετό Αμυγδαλέας και ο Γιάννης Γραβάνης εξουδετέρωσε την ευκαιρία των φιλοξενουμένων με τα πόδια, με το 1 – 1 να μένει μέχρι το τέλος.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Κακαζούκης, Σκούπρας, Γκατζιούρας (80′ Καρέτζος), Γκατζούλης, Μολάς, Σπανός, Μάτος (75′ Σέτζας), Μπέτσης, Πετράκης.

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Καλαϊτζής, Βαρλάγκας, Περδίκης, Παπακωστούλης, Παραφέστας, Παρασκευούδης, Σιάρκος (65′ Ντάσκας), Κουρούκας (89′ Πλης), Φιλίππου (62′ Παπαδήμος), Ντάλλας (90’+1′ Μακρίδης).