Είχε την ουσία η Νεάπολη

Η Νεάπολη παρουσιάστηκε πιο ουσιαστική στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και πήρε τελικά τη νίκη με 2 – 1 επί της Ολύμπικ/Νέες Καρυές με 2 – 1.

Με τη πρώτη ευκαιρία οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο γκολ. Στο 15ο λεπτό ο Νίκος Μανώλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Αντώνης Κατσαμάκας με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρη Καλλιμάνη. Η απάντηση από την Ολύμπικ/Νέες Καρυές ήρθε δύο λεπτά αργότερα.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Μπρισίμη συνδυάστηκαν ωραία και τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Γιώργος Μάτος, όπου με δυνατό σουτ από θέση βολής δεν βρήκε στόχο και η μπάλα κατέληξε άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Δημήτρης Σέτζας «άγγιξε» το 0 – 1, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι αφού μετά από ένα δύσκολο γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιώργου Παναγιωτόπουλου.

Στις ευκαιρίες απάντησε ο Νίκος Μανώλης για τη Νεάπολη στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων και ανάγκασε τον Άρη Καλλιμάνη να διώξει εκπληκτικά σε κόρνερ.

Στην αμέσως ουσιαστική φάση και στο 36ο λεπτό είχαμε και το 0 – 1 για την Ολύμπικ/Νέες Καρυές. Ο Δημήτρης Σέτζας «χρίστηκε» σκόρερ με έναν περίεργο τρόπο. Αρχικά, έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο αριστερός οπισθοφύλακας της Νεάπολης, Κόλα, με δικό του άσχημο διώξιμο της μπάλας έβγαλε τον νεαρό ποδοσφαιριστή σε θέση βολής. Ο Σέτζας λοιπόν δεν έχασε την ευκαιρία και με συρτό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, κέρδισε τον Γιώργο Παναγιωτόπουλο κι έκανε το 0 – 1.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος η Νεάπολη έχασε μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Χάρης Μητσιάκος τροφοδότησε τον Ορέστη Γαρυφαλλόπουλο και ο τελευταίος με πλασέ από θέση βολής αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Άρη Καλλιμάνη.

Με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών αγώνα είχαμε τη ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Ο Κώστας Μανδραβέλης έκανε τη σέντρα σουτ, η πορεία της μπάλας μπέρδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους «σπατάλησαν» μοναδική ευκαιρία να ξαναπάρουν το προβάδισμα. Όταν στο 81ο λεπτό, ο Μάτος εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Γιάννη Μπατζιόλα να αποκρούει. Αντίθετα η Νεάπολη παρουσιάστηκε στο τέλος πιο αποτελεσματική.

Καθώς στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης σε μία αντεπίθεση, ο Αντώνης Κατσαμάκας βγήκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα τροφοδότησε τον Ορέστη Γαρυφαλλόπουλο και ο τελευταίος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 1.

Νεάπολη (Γιάννης Μπαλοδήμος): Παναγιωτόπουλος (46′ Μπατζιόλας), Μανδραβέλης, Καρανικολός, Ζάρρας, Κόλα (46′ Ηλίας), Μπουχλαριώτης, Μπέης, Μητσιάκος (49′ Καλόγηρος), Γαρυφαλλόπουλος, Μανώλης, Κατσαμάκας.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης, Τσιώλης Ευάγγ., Ξαφάρας, Καφφές (75′ Περδίκης), Νταϊλιάνι, Κιούσης, Πράπας, Τριανταφυλλόπουλος (65′ Σχοινάς), Μάτος, Σέτζας (50′ Εμμανουήλ).