Είχε την ουσία και βγήκε νικητής στο ντέρμπι!

Μεγάλος νικητής στο σημερινό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣΛ αναδείχθηκε το Κιλελέρ απέναντι στον Αετό Μακρυχωρίου, καθώς κέρδισε με 2 – 0 κι έτσι αναρριχήθηκε στη πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο σημείωσε το σύνολο του Δημήτρη Δανιλούλη και καθώς είχε την ουσία απέναντι στο συγκρότημα του Δημήτρη Τσέτσιλα, δηλαδή το γκολ, πήρε τους τρεις υπέρ πολύτιμους βαθμούς και προσπέρασε τον Αετό στην 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το Κιλελέρ λοιπόν συνεχίζει τη προσπάθεια του στη πρώτη θέση έχοντας σαράντα εννέα βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Αετός συνεχίζει στη δεύτερη θέση έχοντας ένα βαθμό λιγότερο.

Το παιχνίδι είχε λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τη κατοχή της μπάλας να έχει κατά διαστήματα ο Αετός Μακρυχωρίου και το Κιλελέρ να «χτυπά» στις αντεπιθέσεις του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς λοιπόν ήταν και γκολ για τους φιλοξενούμενους! Στο 45ο λεπτό ο Νίκος Βράκας εκτέλεσε κόρνερ, τη πρώτη κεφαλιά πήρε ο Θωμάς Παλάσκας και τη δεύτερη κεφαλιά από κοντά ο Μπάμπης Παπαδημητρίου όπου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1 κι ενώ δεν το πανηγύρισε, δείχνοντας έτσι σεβασμό στη πρώην του ομάδα!

Τρία λεπτά έπειτα από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γαγάρας τροφοδότησε στην αντεπίθεση τον Αλέξη Τζατζάκη και ο τελευταίος με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Χρήστου Γκικούδη, όπου και μπλόκαρε τη μπάλα σχετικά εύκολα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Αετό Μακρυχωρίου ήρθε στο 69ο λεπτό. Ο Παναγιώτης Φουσίκας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού των φιλοξενουμένων και έπειτα σούταρε ο Δημήτρης Καλούσης από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και κατέληξε άουτ.

Έπειτα από ένα λεπτό, ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους και το 0 – 2 από τον Κώστα Κουσιώρα. Ο έμπειρος επιθετικός πλάσαρε από τα αριστερά στη περιοχή του Αετού, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και αφού χτύπησε πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χρήστου Γκικούδη, κατέληξε στα δίχτυα για το 0 – 2.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι πίεσαν για τη μείωση του σκορ και να ξανά μπουν στο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους και το Κιλελέρ πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη, με την ομάδα όπου και αναρριχήθηκε στη πρώτη θέση του πρωταθλήματος!

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Τσιαντούλης, Τίκος, Δάσσιος, Σουφχάρας, Καπετάνι, Πάσιος (78′ Μπούκας), Μπάρδας (78′ Μητσογιάννης), Φουσίκας, Καλούσης, Σαμπάνης (65′ Τζίκα Ίλ.).

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Βάιος, Δούρος, Ζιόμπουρας Απ. (79′ Κολοβός), Παλάσκας, Καρακάνος, Βράκας, Γουρνάρης, Παπαδημητρίου, Τζατζάκης (87′ Νεστορίδης), Κουσιώρας (90′ Κασσιός), Γαγάρας (89′ Φαρμάκας).