Εκκωφαντική νίκη για το Αβέρωφ

Ακόμη μία εμφατική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ σημείωσε σήμερα το απόγευμα το Αβέρωφ, μιας και η ΠΑΟΛΑ επιβλήθηκε με 6 – 0 της Βαλανίδας για την 20η στροφή του πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Δημήτρη Κουκουλιάφκα έφθασε τους σαράντα εννέα πόντους και συνεχίζει στο +5 από τον δεύτερο Λαρισαϊκό, ενώ στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Βαγγέλη Μάνου έμεινε στην όγδοη θέση έχοντας είκοσι έξι βαθμούς.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Θωμάς Κουσιάς με σουτ έκανε το 1 – 0 για το Αβέρωφ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Χρήστος Ντέκας με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πατρίκη πέτυχε το 2 – 0.

Στο 19ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 χάρη στην αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρλάντζα, ενώ στο 37′ ο Γιώργος Κόκρας με διαγώνιο σουτ διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο ο Ηλίας Λιλολάρι με πλασέ μετά από σέντρα του Γιώργου Κόκρα σημείωσε το 5 – 0, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Παρλάντζας έκανε το 6 – 0 με σουτ μέσα από τη περιοχή της Βαλανίδας.

Μάλιστα, οι δύο ομάδες τελείωσαν και τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς στο 57′ ο Γιώργος Κόκρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 82′ ο Μουταφίδης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια ύστερα από απόφαση του ρέφερι της αναμέτρησης κ. Νατσιούλα.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Σδούγκας, Πατρίκης, Μητσιός (76′ Στεργίου), Μούτσα, Κοτρώτσιος Χρ. (57′ Τζουρτζουκλής), Λιλολάρι (67′ Κορώνας), Παρλάντζας, Κουτσάκης (67′ Σουλούκος), Κουσιάς, Ντέκας, Κόκρας.

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Γκούμας, Αδάμου (70′ Μουσιός), Βελώνης, Μουταφίδης, Θάνος, Καστάμης, Παλάντζας Π., Καρέλας (60′ Παπαγιάννης), Χατζηλαδάς, Ρακιντζόγλου (68′ Μούτσελος), Παλάντζας Ν.