Εκμεταλλεύτηκε την έδρα το Αργυροπούλι!

Η Δόξα Αργυροπουλίου ισοφαρίστηκε δύο φορές από τον Σμόλικα Φαλάνης, όχι όμως και τρίτη, παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 3 – 2.

Έτσι το Αργυροπούλι ανέβηκε στους 20 βαθμούς, πιάνοντας στην 6η θέση της βαθμολογικής κατάταξης τη Δόξα Βλαχογιαννίου. Ο Σμόλικας Φαλάνης μετά από αυτή την ήττα παρέμεινε στους 15 βαθμούς και ισοβαθμεί στη 10η θέση με τον ΠΟΕ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους μεγάλη στιγμή λίγο πριν την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα. Στο 17΄σουτ του Αλέξη Τσούτσα και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Όμως στο 30΄δεν στάθηκαν άτυχοι για δεύτερη φορά.

Διότι ο Γιάννης Χαρισούλης ήταν πιο αποτελεσματικός και κατάφερε με σουτ να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, «ανοίγοντας» το σκορ. Όμως η απάντηση του Σμόλικα ήρθε λίγο αργότερα. Στο 44΄κόρνερ του Χρηστου Κολοβού, κεφαλιά του Σάκη Δάσσιου που επέστρεψε στα γήπεδα μετά από 2,5 μήνες λόγω τραυματισμού.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το «καλημέρα» της «επανάληψης» το Αργυροπούλι κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, πλάγιο του Αλέκου Ριζούλη, κεφαλιά ο Ανδρέας Σιαμαντούρας και το 2 – 1 είναι γεγονός.

Ωστόσο για ακόμη μία φορά οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση. Ο Δημήτρης Μανακούσιος που διανύει μία εξαιρετική περίοδο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 65΄, φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσα με 2 – 2.

Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι. Καταφέρνοντας να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα για ακόμη μία φορά δέκα λεπτά αργότερα. Στο 75΄λοιπόν ο Δημήτρης Κόκορας έκανε το 3 – 2. Ο Σμόλικας είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Βασίλη Σκούπρα και Σάκη Δάσσιο, με το 3 – 2 να μένει μέχρι το τέλος.

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Μάρκου, Καράς, Χαρισούλης (6ο’ Κόκορας), Χατζής, Σχοινάς, Ριζούλης, Ζάχος, Τσούτσας (90+1′ Τσίτσιας), Σιαμαντούρας (88′ Μπουρτζούμης).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Χάμος, Μανακούσιος Θ., Κολοβός Κ., Σκούπρας, Κωτούλας, Τανάγιας Χρ., Τσιρβούλης (35′ λ.τ. Δάσσιος), Κολοβός Χρ., Μανακούσιος Δ., Κακαβίτσης, Παπαδάμος (60′ Τανάγιας Β.).