Εκτός έδρας νίκη για τον Σμόλικα απέναντι στον Οικονόμο Τσαριτσάνης

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Γ. Μητσιμπόνας» στη Τσαριτσάνη, ο Σμόλικας κέρδισε τον Οικονόμο με σκορ 1 – 3, σε ένα παιχνίδι που οι δύο προπονητές είδαν πολλά πράγματα από τους παίκτες τους.

Τόσο οι Γιάννης Τσακμακίδης – Μανώλης Μπατσαράς όσο και ο Βασίλης Μπακογιάννης είχαν την ευκαιρία να δουν τους παίκτες τους σε τι κατάσταση βρίσκονται αλλά να δοκιμάσουν και συστήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης το φιλικό αυτό ήταν το πρώτο στο πλαίσιο της προετοιμασίας του συλλόγου, ενώ για τον Σμόλικα ήταν το τέταρτο κατά σειρά και μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη.

Στα τρία πρώτα φιλικά ο Σμόλικας μέτρησε μία ισοπαλία (Γιάννουλη 3 – 3) και δύο ήττες (Μακρυχώρι 1 – 3 και Δαμασιακός 2 – 3) και στο παιχνίδι της Τσαριτσάνης η ομάδα της Φαλάνης σημείωσε τη πρώτη νίκη στα φιλικά προετοιμασίας.

Για την ιστορία και στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 39ο λεπτό ο Δημήτρης Μπουμπουνάρας «άνοιξε» το σκορ με σουτ μέσα από τη περιοχή και το 1 – 0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61′, ο Δημήτρης Γκατζούλης τροφοδότησε τη μπάλα στον Θύμιο Μπέτση και ο τελευταίος με έξοχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Οικονόμου για το 1 – 1.

Δύο λεπτά μετά, ο Σμόλικας κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού των γηπεδούχων από προσπάθεια του Στέλιου Πατσιωτού και ο έμπειρος φορ που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού στο γήπεδο της Τσαριτσάνης Οικονόμος και Σμόλικας είχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν για να πετύχουν τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν και τρίτο τέρμα.

Συγκεκριμένα, στο 77ο λεπτό ο Ντέιβιντ Μπόντε δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και κέρδισε τον Βασίλη Αναστασίου για το 1 – 3 που ήταν το τελικό σκορ.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του παίκτη του Σμόλικα, Δημήτρη Κυρμιτζή που όπως όλα δείχνουν είναι σοβαρός… Ευχή όλων ο ποδοσφαιριστής να αποφύγει τη μεγάλη ζημιά και να επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους πιο δυνατός!

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γιάννης Τσακμακίδης – Μανώλης Μπατσαράς): Νούσιας, Ντούφας, Καρλιάμπας, Μάρκο, Μπουμπουνάρας, Αργύρης, Καραλούλης, Μπαλογιάννης, Λαζαρίδης, Τσιούτσιας, Μουλτσιάς.

Αγωνίστηκαν και οι: Αναστασίου, Αναγνωστούλης, Γαλάνης, Ποτόσογλου, Δραγατσίκης, Τσάτσος, Καραγιάννης, Μιφτάρη, Τζέκα, Πιπίλας.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Κακαζούκης, Ζαμπέτας, Σκούπρας, Μολάς, Μπέτσης, Γκατζούλης, Μπόντε, Παπαγεωργίου, Πατσιωτός.

Αγωνίστηκαν και οι: Τσούτσουρας, Καρέτζος, Χασιώτης, Μάττος, Ντούρας, Κυρμιτζής, Ζιώγας, Γκαλμπογκίνης, Ηλιόπουλος.