Εκτός έδρας νίκη με αφιέρωση για τον Πύρρο!

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στο δεύτερο μέρος ήταν αυτά που έδωσαν στον Πύρρο την εκτός έδρας νίκη στη Μελιβοία απέναντι στον Φιλοκτήτη για την 24η αγωνιστική της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Κώστα Βασίλη επικράτησε εκτός έδρας λοιπόν σε αυτή την αγωνιστική και ο Πύρρος έφθασε τους σαράντα τρεις βαθμούς, ενώ στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου έμεινε στους είκοσι βαθμούς μετά την εντός έδρας ήττα αυτή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Κλαούντιο Μούρι μόλις στο 2ο λεπτό έβαλε μπροστά την ομάδα του Κώστα Βασίλη στο σκορ με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και το 0 – 1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Ενώ δοκάρι είχε ο ίδιος παίκτης στο 52′ με σουτ σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι της εστίας του Κιλιργιώτη.

Στη συνέχεια της συνάντησης στο γήπεδο «Σταύρος Τσιάπανος» οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες, όμως στο 89′ ο Λεσάι τη δική του ευκαιρία τη μετέτρεψε σε γκολ και πέτυχε το 0 – 2 με πλασέ από κοντά, ενώ ένα λεπτό μετά και ο Γιάννης Πότσης σημείωσε γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάντως, στο 70ο λεπτό τραυματίστηκε σοβαρά στο κεφάλι από μονομαχία με τον Νίκο Αλεξανδρή ο πορτιέρο του Φιλοκτήτη Μελιβοίας, Αποστόλης Κιλιργιώτης και μετέβη στο νοσοκομείο προκειμένου να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις.

Διοίκηση, προπονητής και παίκτες του Πύρρου εύχονται περαστικά στον τερματοφύλακα του Φιλοκτήτη Μελιβοίας, Κιλιργιώτη που τραυματίστηκε στο παιχνίδι, ενώ η νίκη είναι αφιερωμένη στον πρώην παίκτη της ομάδας και νυν παίκτη του Απόλλωνα Γαλήνης, Παντελή Θωμά που τραυματίστηκε σοβαρά στο παιχνίδι με την Ανθούπολη…

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Παπανικολάου): Κιλιργιώτης (70′ λ.τ. Ρήγας), Μυλωνάς, Λαδάς, Παπαρίζος Ρ., Παπαρίζος Μ., Κοταρέλας, Καψάλης Π. (46′ Ντούμος), Σκεμπάσι, Μάντσε (70′ Καψάλης Γ.), Μαλλιάρας, Τσιρογιάννης.

Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Λίτσα, Τσιάκουλης (65′ Πότσης), Παύλου, Τζιόγκας, Κάτσας (86′ Αγκόλι), Κάτσης, Νικούλης, Αλλιάι (80′ Λεσάι), Μούρι, Λάττα (55′ Αλεξανδρής).