Εμφατική ανατροπή για τον Ολυμπιακό Αμπελιάς

Με εντυπωσιακό τρόπο συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός Αμπελιάς στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, καθώς νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα Λάρισας με σκορ 5 – 1, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή στην πρώτη ήττα του για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ιδανικό ξεκίνημα είχαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι καθώς προηγήθηκαν στο 28′ με το Τζουρτζουκλή έπειτα από γύρισμα του Παπαδόντα. Άμεση υπήρξε η απάντηση των παικτών της Αμπελιάς. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά όταν με πέναλτι ισοφάρισαν το παιχνίδι με τον Στέφανο Σουλτούκη. Το πέναλτι καταλογίστηκε στο Σκαφιδά ο οποίος γλιστρώντας βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

Με το σφύριγμα της επανάληψης στο 49′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ολική ανατροπή του σκορ με τον Τριαντάφυλλο Σερίφη με προβολή μετά από σέντρα του Σουλτούκη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμέα στο 58ο λεπτό από σκόρερ χρίστηκε πασέρ με αποδέκτη τον Θοδωρή Γεωργούλα που με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3 – 1.

Την ευκαιρία να μειώσει σε 3 – 2 και να βάλει «φωτιά» στο ματς έχασε ο Προμηθέας που κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Πρισακάρου από τον παίκτη των γηπεδούχων, Κώστα Κολοβό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος με τον τερματοφύλακα της Αμπελιάς, Μάκη Γεωργούλα, ωστόσο να αποκρούει.

Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης ο Γαρουφαλιάς στο 89′ με όμορφη ατομική ενέργεια διείσδυσε στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ στο απέναντι «Γ» του Ιωαννίδη «έγραψε» το 4 – 1 για την Αμπελιά. Την ατομική του «σφραγίδα» στο ματς έβαλε ένα λεπτό μετά και ο Βασίλης Σερίφης που με προβολή μετά από σέντρα του Σελήνη, στο πρώτο δοκάρι διαμόρφωσε το τεικό 5 – 1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γεωργούλας Θωμ., Σερίφης Β., Σελήνης, Κολοβός Κ., Κολοβός Ν., Καμβούκος, Γαρουφαλιάς, Σερίφης Τρ., Σουλτούκης (81′ Κουρούκας Μ.), Γεωργούλας Θοδ. (70′ Δαλαμπύρας), Αγγέλης

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσούρας Ν., Ψύρρας, Σκαφιδάς, Καραπετσάνης, Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας, Παϊτέρης Π., Πρισακάρου, Τριτάρης, Ρουμπιές (58′ Πότσης Χρ.).