Εμφατική νίκη για τη Προοδευτική Βερδικούσιας!

Την επιβλητική νίκη με σκορ 5 – 2 πανηγύρισε η Προοδευτική Βερδικούσιας απέναντι στην Ακαδημία Τυρνάβου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α’ 1 τοπικής κατηγορίας.

Οι «βυσσινί» του Κώστα Μπακλαβά επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες κι έτσι έφθασαν τους είκοσι ένα στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά παρέμεινε στους έντεκα βαθμούς και τη δέκατη τέταρτη θέση μετά και το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ηλίας Κουζιώνης «άνοιξε» το σκορ για τη Προοδευτική, όπου ο Δημήτρης Μιχαλές σκόραρε για το 2 – 0 στο 18′.

Η Ακαδημία Τυρνάβου μείωσε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Παπαχατζή στο 36ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τη κεφαλιά του Δημήτρη Μιχαλέ από τη σέντρα του Νίκου Οικονόμου του Γεωργίου.

Στο 42ο λεπτό ο Τσένα έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Δημήτρης Μιχαλές διεύρυνε το σκορ σε 4 – 2 για τη Προοδευτική Βερδικούσιας.

Στην επανάληψη και στο 56′, ο Σοφοκλής Καρκατσέλας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό, 5 – 2, καθώς στο 86ο λεπτό η μπάλα από τη κεφαλιά του 15χρονου Αλέξανδρου Πέρπερα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Βερδικούσιας…

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Νυχτερίδας, Καρκατσέλας (60′ Μάνης), Οικονόμου Ν. Γ., Φραγκογούλας, Χαράλαμπος Κ., Τέλλιος (75′ Πουρνάρας), Κουζιώνης, Μιχαλές (70′ Νανούλης), Οικονόμου Ν. Αθ., Συνάπαλος, Στατήρης (70′ Χαράλαμπος Γ.).

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Κόκκας (22′ λ.τ. Τσούκας), Άλα (65′ Πέρπερας), Πότσης Γ., Παπαγεωργίου, Καραγιάννης, Τριανταφύλλου, Πότσης Ι. (46′ Πλιάτσικας), Παπαχατζής Ι., Ζυγογιάννης, Τσένα, Σαμπανλάρι (75′ Καλέμι).