Εμφατική νίκη για τον Αμπελωνιακό, πλησιάζει στη πρώτη τετράδα…

Ευρεία νίκη σημείωσε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής ο Αμπελωνιακός, εκεί όπου κέρδισε στο γήπεδο του Αμπελώνα τη Λάρισα 2012 με σκορ 4 – 0!

Οι «πράσινοι» του Κώστα Μαντζιώκα σημείωσαν ακόμη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και έφθασαν τους είκοσι επτά βαθμούς, με τον Αμπελωνιακό να απέχει έτσι λίγο από τη πρώτη τετράδα του πίνακα της βαθμολογίας.

Από την άλλη, το λαρισινό συγκρότημα του Σπύρου Μπέλτσιου δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έτσι έμεινε στους δέκα τρεις βαθμούς.

Στο 19ο λεπτό ο Σπύρος Βούκιας με δικό του γκολ έβαλε σε θέση οδηγού στο σκορ τον Αμπελωνιακό, ενώ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με σκόρερ αυτή την φορά τον Δημήτρη Αλεξανδρή.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και στο 43′, η Λάρισα 2012 έφθασε κοντά στο γκολ, με τον Δημήτρη Κουκουτσέλο να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι της εστίας του Βαγγέλη Φαρμάκα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του έμπειρου ποδοσφαιριστή.

Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης και στο 63ο λεπτό ο Βαγγέλης Χατζούλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0, ενώ ο Δημήτρης Αλεξανδρής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι δέκα λεπτά μετά, διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Από την άλλη, η Λάρισα 2012 είχε σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι με τους Έρβιν Πετκολάι, Ντέιβιντ Μπόντε και Δημήτρη Κίτσιο, ωστόσο η ήττα δεν αποφεύχθηκε και η ομάδα συνεχίζει τη προσπάθεια της ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος…

Αμπελωνιακός (Κώστας Μαντζιώκας): Φαρμάκας, Φουδούλης, Γούτος, Δαλακώνης, Μεσημέρης, Μητρούσκας, Αλεξανδρής (80′ Κόκκινος), Χατζούλης, Βούκιας (60′ Βαλατσός), Καρυπίδης (65′ Κατσής), Καραλής (83′ Καραγιάννης).

Λάρισα 2012 (Σπύρος Μπέλτσιος): Παπαζήσης, Κουκουτσέλος, Φλώρος Παν. (46′ Φλώρος Ν.), Βλιώρας, Κίτσιος Π., Πετκολάι, Δημόπουλος, Βασιλείου (40′ Καραγιάννης), Κίτσιος Δ., Μπόντε, Τσιάγκος (60′ Πάσιος).