Εμφατική νίκη με τριάρα!

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής και μάλιστα με άνετο και απόλυτα επιβλητικό τρόπο πέτυχε η ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων η οποία επιβλήθηκε με το ευρύ 3 – 0 του ΑΠΟΚ Βελουχίου, ενώ έχασε σωρεία ευκαιριών ώστε ο δείκτης του σκορ να ανέβει σε πιο υψηλά επίπεδα.

Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τους 7 βαθμούς και πλέον ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον στο δύσκολο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.

Στα της αναμέτρησης ο Αχιλλέας μπήκε από την αρχή με πολύ πάθος και αποφασιστικότητα και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά.

Στο 15′ έχασε την πρώτη μεγάλη του ευκαιρία όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα και κεφαλιά πάσα του Κούλπα ο Μανιώτης έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Μυρμιδόνες έχασαν σπουδαία ευκαιρία το οριζόντιο δοκάρι να τους σταματάει δυο φορές.
Αρχικά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα ο Κούλπας είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Μανιώτη είχε την ίδια κατάληξη.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μοναδική τους ευκαιρία στο 35’όταν το σουτ του Λάππα Ι.,από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε ο Κουτσουκέρας.

Ο Αχιλλέας συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά και αυτή η πίεση καρποφόρησε στο 44′ όταν έπειτα από σέντρα του Βούλγαρη από τα αριστερά ο Συράκος με όμορφη κεφαλιά στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1 – 0.

Αυτό το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του κ. Παραφέστα και το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Αχιλλέα.

Αρχικά στο 50′ ο Καραγκούνης είδε το φαλτσαριστό σουτ του να περνάει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το πλασέ του Συράκου πέρασε μόλις άουτ.

Στο 58′ ο Βούλγαρης έστειλε την προειδοποιητική του βολή όταν το δυνατό σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΚ.

Εν τέλει πέντε λεπτά αργότερα ο Καραγκούνης έκανε την σέντρα από τα δεξιά ο Συράκος έσπασε με την μια στον Βούλγαρη και αυτός κεραυνοβόλησε με μονοκόμματο σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2 – 0.

Ένα λεπτό μετά το γκολ πέτυχε ο Βούλγαρης έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.
Ο Αχιλλέας συνέχισε να πιέζει και στο 80′ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα όμως το πολύ καλό σουτ του Συράκου από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε σε κόρνερ ο αντίπαλος κίπερ.

Εν τέλει το «κερασάκι» στην «τούρτα» της αναμέτρησης το έβαλε ο Λόλας στο 90′ όταν έπειτα από κάθετη πάσα του Μίχου ο Καραμπούζης έκανε κούρσα από τα δεξιά την έσπασε στον Λόλα και αυτός με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.
Ο σκόρερ αφιέρωσε το τέρμα στη μητέρα του που «έφυγε» από τη ζωή πριν λίγες μέρες.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσουκέρας, Καραμπούζης, Αναγνώστης, Μανιώτης, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κούλπας (83′ Τλούπας), Κόλα (60′ Μίχος), Συράκος, Καραγκούνης (81′ Χατζής), Βούλγαρης (73′ Λόλας)

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Λαμπρόπουλος (46′ Ρεσίτης), Χαλλής, Πασής, Σιάτρας, Γιαουμπλάρη (
32′ λ.τ. Μπόγδανος), Κατσαπούρος, Λάπας Ι., Λάπας Ν. (68′ Λέρης), Κόλλιας, Κακάβας, Γενιτσαρόπουλος (82′ Αθανασόπουλος).