Εμφατική νίκη – πρόκριση για τον ΠΟΕ!

Ο ΠΟ Ελασσόνας επικράτησε με 4 – 0 του Μαυροβουνίου στο Δημοτικό Γήπεδο Ελασσόνας σε αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι ποδοσφαιριστές του Ζήση Ζιάγκα είχαν ένα σχετικά εύκολο απόγευμα πετυχαίνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Αρχικά, ο Χάμος στο 17’, με σουτ λίγο έξω από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί γάμα το Μαγαζιώτη κάνοντας το 1-0 και λίγο πρίν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Πεπκολάι στο 41’,με κοντινό σουτ θα κάνει το 2 – 0.

Ο ΠΟΕ θα ξαναβρεί δίχτυα στο 60’ με καρφωτή κεφαλιά του Χάμου μετά από εκτέλεση κόρνερ και στο 87’ ο Ζηρδέλης, μετά από σέντρα του Χατζηβασίλη, θα διαμορφώσει το τελικό 4 – 0.

Ο ΠΟΕ είχε ακόμη δυο καλές στιγμές. Στο 75’ πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Περτζιόνι έδιωξε με τα δάχτυλα σε κόρνερ ο Μαγαζιώτης και ένα λεπτό αργότερα θα έχει δοκάρι σε κεφαλιά του Πετάνι.

Στη μοναδική καλή στιγμή του Μαυροβουνίου, ο Βούκουτος θα βγει στην αντεπίθεση, θα μπει στην περιοχή, αλλά θα σουτάρει ψιλά άουτ.

ΠΟ Ελασσόνας (Ζήσης Ζιάγκας): Γκουτζουρέλας, Μπούσιας (71’ Καλαϊτζίδης), Νταμπώσης (46’ Γκαντούνας), Σουγλής, Λαγός, Αθανασούλης, Χάμος (71’ Περτζιόνι), Πετάνι, Ζηρδέλης, Πεπκολάι (76′ Χατζηβασίλης), Λαζαρίδης.

ΑΟ Μαυροβουνίου (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης (80’ Ριζόπουλος), Μπάνκας Δημ. (46’ Σάπιος), Τασλακίδης (60’ Μπάνκας Αρσ.), Μπάνκας Κων., Ματζαφούλης, Μούμος, Μπαντζέλας Βας., Μπαντζέλας Νικ., Ακριβόπουλος (68’ Κολιοφούτης), Βούκουτος, Γαρουφαλιάς.