Εμφατική νίκη ψυχολογίας για τον Φαλανιακό!

Με εμφατική νίκη απέναντι στη Νέα Πολιτεία συνέχισε τη προσπάθεια του ο Φαλανιακός, καθώς επιβλήθηκε με 5 – 0 της Αστραπής για την 23η αγωνιστική της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά επέστρεψε στις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας και έφθασε τους είκοσι τέσσερις βαθμούς ύστερα από τη σημερινή νίκη.

Αντίθετα, οι «πορτοκαλί» του Βαγγέλη Μπρισίμη δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό από τη σημερινή αναμέτρηση στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης και συνεχίζουν στη τελευταία θέση έχοντας μόλις πέντε βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία σημαντική ευκαιρία για την Αστραπή στο 20′. Ο Μανώλης Ασπετάκης έκανε τη κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή των γηπεδούχων και ο πορτιέρο του Φαλανιακού, Μπιμπλιτζής κατάφερε να διώξει πάνω στη γραμμή με διπλή προσπάθεια.

Έπειτα από έξι λεπτά, ο Φαλανιακός ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ χάρη στο τέρμα του Χρήστου Λυγούρα που πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Μπλέντι.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 55ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με το τέρμα του Σπύρου Ιωαννίδη έπειτα από τη κάθετη πάσα του Γιώργου Λεσάι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιώργος Πανταζής με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0!

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 77ο λεπτό με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Γιώργος Φατούρας διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0, με τον Βαγγέλη Καρακίτσιο να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 84ο λεπτό, ύστερα από κάθετη πάσα του Κώστα Μαχαίρα.

Πάντως, ο Φαλανιακός είχε και τρία δοκάρια με πρωταγωνιστές τους Μπλέντι, Κολοβό και Λεσάι, όμως η τύχη δεν τους χαμογέλασε καθώς και στις τρεις προσπάθειες, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της Νέας Πολιτείας.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Μαχαίρας, Βαρσάμης (64′ Πάνου), Σουλιώτης, Πανταζής Γ. (60′ Φατούρας), Μπλέντι, Κολοβός, Λεσάι, Ιωαννίδης, Δημητρέλης (71′ Καρακίτσιος), Λυγούρας Χρ. (54′ Λυγούρας Β.).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σκάρλος, Βουβουσίρας, Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Σιάρκος, Καλτσάς (50′ Αντωνόπουλος), Μπέτσης (25′ λ.τ. Σκόμπας), Τόπης (50′ Φώτης), Ασπετάκης (75′ Δοξαριώτης), Πράπας.