Εντυπωσιάζει και… ανεβαίνει!

Ένα εύκολο πρωινό είχε ο Πανιώνιος Νέας Σμύρνης, όπου επιβλήθηκε με 7 – 0 του Όλυμπου Καρυάς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Αποστόλη Κορομηλά ξεπέρασε το εμπόδιο του συνόλου του Θανάση Μπαμπανάτσια σήμερα το πρωί σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’» και σημείωσε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Αποτέλεσμα αυτού, να αναρριχηθεί στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας έχοντας εννέα βαθμούς. Αντίθετα, το συγκρότημα της Καρυάς που προσπαθεί ακόμη να βρει τα πατήματα του όπου και αγωνίζεται με ελλείψεις βασικών ποδοσφαιριστών, βρίσκεται στη τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς να έχει βαθμό ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Την αρχή έκανε ο Παναγιώτης Παϊτέρης του Σωτηρίου στο 28ο λεπτό, όπου με ψύχραιμο πλασέ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Παναγιώτη Παϊτέρη του Νικολάου «άνοιξε» το σκορ κι έκανε το 1 – 0 για τον Πανιώνιο.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η Καρυά απάντησε στις ευκαιρίες και είχε δοκάρι με το γυριστό σουτ του Ορέστη Δάσσιου ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Δάσσιου από το χώρο του κέντρου.

Δοκάρι ωστόσο είχε και ο Πανιώνιος στο 43ο λεπτό. Ο Διονύσης Ιορδανίδης βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε, όμως σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Καρακώστα.

Με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού στον αγώνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα και σημείωσαν το 2 – 0. Ο Παπαγεωργίου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Διονύσης Ιορδανίδης όπου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό της Καρυάς και έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους τώρα, η ομάδα του Αποστόλη Κορομηλά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0. Ο Γκαρίτης από τα αριστερά τροφοδότησε τον Διονύση Ιορδανίδη και ο τελευταίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι κέρδισε και πάλι τον Γιάννη Καρακώστα και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα.

Στο 52ο λεπτό, ο Πανιώνιος διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Παναγιώτης Παϊτέρης του Νικολάου με ιδανικό πλασέ μετά από όμορφη ατομική ενέργεια. Ενώ, τρία λεπτά αργότερα, ο Δημόπουλος «χρίστηκε» σκόρερ, καθώς με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Καρυάς και σημείωσε το 5 – 0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Πανιώνιος ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ και πέτυχε το 6 – 0. Σκόρερ ο Διονύσης Ιορδανίδης με πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, όπου και σημείωσε παράλληλα χατ – τρικ στην αναμέτρηση!

Το τελικό 7 – 0 για το συγκρότημα του Αποστόλη Κορομηλά πέτυχε ο Γιάννης Γκόλτσιος στο 67ο λεπτό με σουτ από πλεονεκτική θέση.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Αποστόλης Κορομηλάς): Ιορδανίδης Ν. (60′ λ.τ. Ελιζόπουλος Σ.), Δημόπουλος (55′ Στρατής Π.), Βασιλείου, Φλώρος, Κίτσας Γερ. (40′ λ.τ. Παπαγεωργίου), Παϊτέρης Π. Β., Γκαρίτης, Γκόλτσιος, Ιορδανίδης Δ. (65′ Κίτσας Γ.), Παϊτέρης Π. Ν., Τσιτσόπουλος.

Όλυμπος Καρυάς (Θανάσης Μπαμπανάτσιας): Καρακώστας, Μανούσιος, Δάσσιος Γρ., Δάσσιος Ορ., Καρακώστας, Καραγκόγκος, Δάσσιος Χρ., Κουτσογιάννης, Μπασδέκης, Χάμος, Αξούγκας.