Εντυπωσιακή η Α.Ε. Βουναίνων, εντυπωσιακότερος ο Αλέξης Τζατζάκης

Δύο εβδομάδες μετά την εντός έδρας ήττα (0-1) στο ντέρμπι κορυφής από τον Ολυμπιακό Αμπελιάς, η Α.Ε. Βουναίνων πανηγύρισε την επιστροφή της στις νίκες με τον πλέον εμφατικό τρόπο, κερδίζοντας με 5 – 2 στο «Γ. Μητσιμόνας Β΄» τον Προμηθέα Λάρισας. Πρωταγωνιστής της νίκης των Βουναίνων, ο Αλέξης Τζατζάκης που σημείωσε χατ – τρικ.

Η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή έφτασε τους 12 βαθμούς και την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, παραμένοντας μια «ανάσα» δύο βαθμών από την τριπλέτα ανόδου. Στον αντίποδα, η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή είναι η δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που δέχεται τρία τέρματα στο πρώτο μέρος (προηγήθηκε το 3 – 0 στους Αγίους Αναργύρους) και μοιραία έμεινε στους επτά πόντους και την 11η θέση την οποία και μοιράζεται μαζί με τη Νεάπολη Λάρισας.

Στα του αγώνα τώρα, Ο Αλέξης Τζατζάκης ήταν αυτός όπου με δύο γκολ στο 26′ και 37′ έδωσε το προβάδισμα δύο τερμάτων στους «βυσσινί» στο ματς, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 0 – 3 για τα Βούναινα, χάρη στο τέρμα του Νίκου Βράκα στο 42ο λεπτό.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξανά μπήκαν στο παιχνίδι με το γκολ που πέτυχε ο Στέφανος Πρισακάρου με ιδανικό τελείωμα, ενώ στο 56ο λεπτό ο Προμηθέας κέρδισε πέναλτι και ο Γιώργος Καραπετσάνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2 – 3, με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε πραγματική… ματσάρα!

Η συνέχεια της συνάντησης ωστόσο ανήκει και πάλι στους φιλοξενούμενους. Διότι, χάρη στο τέρμα του Κώστα Ρουμελιώτη στο 65′ και του Αλέξη Τζατζάκη πέντε λεπτά μετά που σημείωσε και χατ- τρικ, τα Βούναινα σημείωσαν το 2 – 5 και διεύρυναν το σκορ στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄».

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου (Ιωαννίδης), Καραπετσάνης (Καραχάλιος), Πατσούρας Ν., Πότσης, Σκαφιδάς, Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας, Κοτρώτσιος, Πρισακάρου, Τριτάρης, Ψύρρας (Αλίου).

Α.Ε. Βουναίνων (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Κυπαρίσσης (65′ Βλησαρούλης), Κατσιώτης (46′ Ρουμελιώτης) Σουπεκιώτης, Μερτζανίδης Ηλ., Μούμος, Χατζηλιάδης, Κορδέλας (79′ Γκατζούλης Λ.), Τζατζάκης, Χριστοδούλου, Βράκας (85′ Παπακωνστντίνου).