Εντυπωσιακή η Κ19 του Απόλλωνα, έδειξε τον δρόμο στην ανδρική ομάδα!

Με το εκκωφαντικό 6 – 2 η Κ19 του Απόλλωνα Λάρισας επιβλήθηκε της αντίστοιχης ομάδας του Απόλλωνα Πόντου για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 Νέων!

Σε παιχνίδι το οποίο διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο του Αργυροπουλίου, η ομάδα του Βαγγέλη Στουρνάρα κέρδισε με εντυπωσιακό τρόπο την ομάδα του Χρήστου Νάιντου και πέτυχε έτσι τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία στη πρεμιέρα, η Κ19 του Απόλλωνα Λάρισας έφθασε τους τέσσερις βαθμούς, ενώ το συγκρότημα του Απόλλωνα Πόντου μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας είχε πολύ καλό ρυθμό με την έναρξη και αυτό έδειχνε ότι θα απολαύσουν το ματς όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Αργυροπουλίου.

Στο 18ο λεπτό του αγώνα σημειώθηκε η πρώτη ουσιαστική φάση και ήταν για τον Απόλλωνα Πόντου. Ο Φιλόξενος Τουρσίδης βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ και πλάσαρε, όμως ο Στάθης Παπαθανασίου αντέδρασε εξαιρετικά κι έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, ο Βασίλης Εστιάδης απάντησε στις ευκαιρίες, όμως η μπάλα από το δικό του πλασέ πέρασε πάνω από την εστία του Δημήτρη Μουλαρά.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο πορτιέρο του Απόλλωνα Λάρισας, Στάθης Παπαθανασίου με βαθιά πάσα τροφοδότησε τον Βασίλη Εστιάδη κι εκείνος με πλασέ ευτύχησε να βάλει μπροστά την ομάδα του Βαγγέλη Στουρνάρα και να κάνει το 1 – 0!

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεοδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με τη σέντρα του Γιώργου Σκύφτα όπου δεν μπόρεσε να διώξει όπως θα ήθελε ο αμυντικός των φιλοξενουμένων, Γιώργος Καλλίας και σημείωσε άθελα του το 2 – 0 με αυτογκόλ.

Ο Απόλλων Πόντου μείωσε σε 2 – 1 στο 39ο λεπτό με τον πιο δραστήριο παίκτη της ομάδας του Χρήστου Νάιντου, Φιλόξενο Τουρσίδη με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Μάλιστα, το 2 – 1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους και με την εκκίνηση της επανάληψης ο Στέλιος Παναγιώτου ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με πλασέ από θέση βολής!

Στο 55ο λεπτό ο αρχηγός του Απόλλωνα Λάρισας, Πρόδρομος Κουτσούκης εκτέλεσε φάουλ, ο παίκτης των φιλοξενουμένων, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, αυτή πήρε κατεύθυνση προς την εστία και σημείωσε αυτογκόλ για το 4 – 1.

Τρία λεπτά μετά, οι παίκτες του Βαγγέλη Στουρνάρα μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό διεύρυναν το σκορ σε 5 – 1!

Συγκεκριμένα, ο Ραφαήλ Τσολάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βησσαρίων Δρόσος κατέβασε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Στέλιος Παναγιώτου από κοντά με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα, καθώς σύμφωνα με τον α’ βοηθό κ. Νάκα η μπάλα πέρασε τη γραμμή και το γκολ μέτρησε για τον Απόλλωνα Λάρισας!

Με το σκορ να είναι 5 – 1 υπέρ των γηπεδούχων ο ρυθμός συνέχισε να είναι πολύ καλός κι ενώ οδηγούμασταν προς τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Στο 70ο λεπτό ο Μπάμπης Μουρατίδης μείωσε με πλασέ από κοντά για τον Απόλλωνα Πόντου σε 5 – 2, ενώ στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ακόμη μία ωραία ομαδική ενέργεια για τους παίκτες του Βαγγέλη Στουρνάρα, εκεί όπου ο Γιώργος Σκύφτας έκανε τη σέντρα, ο Βαγγέλης Βλησαρούλης κατέβασε με το στήθος τη μπάλα και με πλασέ κέρδισε τον Δημήτρη Μουλαρά για το 6 – 2!

Έπειτα, ακολούθησε το τελευταίο σφύριγμα από τον κ. Αντωνίου στον αγώνα στο γήπεδο του Αργυροπουλίου και ο Απόλλων Λάρισας με εκκωφαντικό σκορ πανηγύρισε τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 Νέων!

Απόλλων Λάρισας (Βαγγέλης Στουρνάρας): Παπαθανασίου Ευστ., Παλαιολόγου, Μπρότσης (56′ Παπαδόπουλος), Μαχούχας, Ευθυμιάδης (63′ Τσούπρος), Κουτσούκης, Παπαθανασίου Γ., Εστιάδης (56′ Τσολάκης), Σκύφτας, Δρόσος (75′ Βλησαρούλης), Παναγιώτου (63′ Παπαλέξης).

Απόλλων Πόντου (Χρήστος Νάιντος): Μουλαράς, Ανδρεάδης, Ρούβας, Καλλίας (79′ Βλάχος), Παπαδόπουλος, Σαρακατσάνος, Δημητρίου, Τουρσίδης, Μουρατίδης, Φράγκος – Αναστασίου, Μπαταλαμάς.