Εντυπωσιακή η Νεάπολη, πήρε τη πρόκριση απέναντι στον Παναγροτικό Νίκαιας!

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα αρκετούς παίκτες από τη σύνθεση της, η Νεάπολη κέρδισε με σκορ 4 – 0 τον Παναγροτικό Νίκαιας στο γήπεδο της και πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλου ΕΠΣΝΛ!

Η ομάδα της Νεάπολης σημείωσε μία νίκη ψυχολογίας και ενόψει της συνέχειας της χρονιάς, όπου θέλει να επιστρέψει στην Α’ 1 τοπική κατηγορία και να προχωρήσει στον θεσμό του Κυπέλλου.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Βαγγέλη Μπρισίμη είχε πολλά νεαρά παιδιά σε ηλικία στη σύνθεση της και ο έμπειρος τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής στους παίκτες αυτούς που δεν αγωνίζονται τόσο στο πρωτάθλημα.

Αυτό, αποτέλεσε ως εμπειρία για τα ίδια τα παιδιά που θέλουν να αγωνίζονται απέναντι σε ομάδες με στόχους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και μόλις στο 2ο λεπτό, ο Κώστας Καρανίκας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έβαλε τη Νεάπολη μπροστά στο σκορ.

Στο 17ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Αποστόλης Μπάρδας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε δύο τα τέρματα για τη Νεάπολη με το 2 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 59′ ο Παναγροτικός Νίκαιας «άγγιξε» τη μείωση του σκορ με τη κεφαλιά του Χουσενάι, όμως ο πορτιέρο της Νεάπολης που πραγματοποίησε ίσως και τη καλύτερη του εμφάνιση μέχρι τώρα, είπε αρχικά «όχι» όπου έδιωξε με τα ακροδάχτυλα κι ενώ η μπάλα στη συνέχεια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 72ο λεπτό η Νεάπολη πέτυχε και τρίτο τέρμα και κάπου εκεί «κλείδωσε» η πρόκριση για τους γηπεδούχους. Ο Βάιος Φιλίππου πέρασε και τον πορτιέρο του Παναγροτικού, Νίκο Πανδρεμένο και σε κενή εστία πλάσαρε για το 3 – 0.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπαλαούρας έκανε τη παράλληλη πάσα στη περιοχή των φιλοξενούμενων και ο Αποστόλης Μπάρδας έκανε το σουτ, όμως είδε τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Τελικά, στο 79ο λεπτό η Νεάπολη σημείωσε και το 4 – 0 που ήταν το τελικό σκορ με τον Βάιο Φιλίππου να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον Νίκο Πανδρεμένο να κάνει λάθος υπολογισμό της μπάλας και αυτή να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό σκορ.

Νεάπολη: Καραγιάννης, Παναγός, Καρανίκας, Περήφανος, Μπαλαούρας, Μπουχλαριώτης, Μέκρας, Φιλίππου, Μπάρδας, Συγκούνας (46′ Θανασιάς), Σιαμπάνης.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Κωνσταντίνου, Ψαρούλης Δ., Νούσιας (35′ λ.τ. Αετόπουλος), Πανδρεμένος, Παπακώστας (73′ Ολομάνι), Τσιάρας, Ανδρεόπουλος, Χουσενάι, Καραφέριας, Γκουντίκας, Μπαλανίκας (46′ Μπακογιάννης).