Εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος και πάει για τον τελικό!

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας λεπτό, η ΑΕΛ παίζοντας εντυπωσιακό και επιθετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε με 4 – 2 του Παναιτωλικού και βρίσκεται τόσο κοντά όσο τίποτε άλλο στο στόχο της παραμονής στη Super League!

Οι «βυσσινί» με σκόρερ τους Μιλοσάβλιεβιτς (9′), Νίκο Γκόλια (14′) και Θωμά Ναζλίδη (43′) και Αντνάν Αγκάνοβιτς (57′), δεν άφησαν πολλά περιθώρια στο σύλλογο του Αγρινίου για θετικό αποτέλεσμα παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ρόσα (1′) και μείωσε με αυτογκόλ του Γιάννη Μασούρα (61′). Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι ο Παναιτωλικός λόγω αποβολής του Μάρκος Πάουλο (21′) με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 27ης στροφής της Super League και με νίκη επέστρεφε τόσο στα θετικά αποτελέσματα όσο και μία «ανάσα» από τη παραμονή τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Γκολ από τα αποδυτήρια για τον Παναιτωλικό

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους όμως δεν συνεχίστηκε όπως θα ήθελε το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα. Αρχικά, ο Παναιτωλικός στα σαράντα μπήκε μπροστά στο σκορ, καθώς ο Μοράρ τροφοδότησε τον Ρόσα μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ και αφού ψηλοκρέμασε τον Μλάντεν Μπόζοβιτς που βγήκε εκτός εστίας, έκανε το 0 – 1 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μασούρας απείλησε, ο Μιλοσάβλιεβιτς σκόραρε!

Η ΑΕΛ δεν έδειξε να επηρεάζεται και πολύ από το γκολ του Παναιτωλικού και στο 4′ δημιούργησε τη πρώτη της ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Μίλος Ντέλετιτς που ήταν συγκλονιστικός για ακόμη ένα παιχνίδι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και με πλασέ ο Γιάννης Μασούρας δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Δημήτρη Κυριακίδη.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «βυσσινί» έφθασαν στην ισοφάριση του σκορ χάρη στο τέρμα του Ράντομιρ Μιλοσάβλιεβιτς. Ο Μίλος Ντέλετιτς βγήκε στην αντεπίθεση για την ΑΕΛ και αφού πέρασε εντυπωσιακά τον προσωπικό του αντίπαλο, έσπασε τη μπάλα στον Σέρβο μεσοεπιθετικό κι εκείνος με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Παναιτωλικού έκανε το 1 – 1 κερδίζοντας τον Δημήτρη Κυριακίδη.

Γκόλιας και… ανατροπή του σκορ!

Σαν να μην έφθανε αυτό, οι «βυσσινί» στο 14ο λεπτό του αγώνα ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και μπήκαν οδηγοί στο σκορ. Ο Μίλος Ντέλετιτς εκτέλεσε το κόρνερ που κέρδισε η ΑΕΛ και ο Νίκος Γκόλιας με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Παναιτωλικού σημειώνοντας έτσι και το 2 – 1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Δύο πολύ όμορφα τέρματα έφεραν την ΑΕΛ του Σωτήρη Αντωνίου μπροστά στο σκορ εκεί όπου από τα σαράντα δευτερόλεπτα βρισκόταν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ρόσα.

Αποβολή του Ρόσα, με δέκα ο Παναιτωλικός

Το παιχνίδι πήγαινε από το καλό στο καλύτερο για τους «βυσσινί», καθώς έπειτα από την ολική ανατροπή του σκορ, ο Παναιτωλικός έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 21′.

Χορηγοί Μετάδοσης

Συγκεκριμένα, σε μία επίθεση των φιλοξενουμένων ο Μάρκο Πάουλο χτύπησε εκτός φάσης τον Γιάννη Μασούρα και ο κ. Σκουλάς τον απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Από ευκαιρία σε ευκαιρία η ΑΕΛ!

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 27′. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους και ο Γιάννης Μασούρας βρέθηκε απέναντι από τον Δημήτρη Κυριακίδη κι ενώ είχε επιλογές δίπλα σε Θωμά Ναζλίδη και Μίλος Ντέλετιτς, εκείνος επέλεξε να σουτάρει από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι «βυσσινί» πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα τους ημίχρονα στο φετινό πρωτάθλημα και συνεχώς βρισκόντουσαν στη περιοχή του Παναιτωλικού με στόχο να πετύχουν κι άλλα τέρματα. Έπειτα από τη φάση του 27ου λεπτού, η ΑΕΛ επτά λεπτά αργότερα έφθασε κοντά στο γκολ με τον Μίλος Ντέλετιτς όμως ο Σέρβος μεσοεπιθετικός δεν βρήκε δίχτυα και ο Δημήτρης Κυριακίδης αντέδρασε σωστά εξουδετερώνοντας την ευκαιρία των «βυσσινί».

Εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα του Θωμά και… 3 – 1!

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ σημείωσε και τρίτο τέρμα! Οι ευκαιρίες έφεραν καρπούς για τους «βυσσινί» και το τρίτο γκολ, χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Θωμά Ναζλίδη!

Ο Τάσος Τσοκάνης ανέτρεψε τον Θωμά Ναζλίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού και ο κ. Σκουλάς έδειξε αμέσως την «άσπρη» βούλα. Ο έμπειρος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και πέτυχε το πέμπτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και όγδοο τη φετινή σεζόν, αφού η μπάλα από την εκτέλεση αλά Πανένκα κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη για το 3 – 1, με αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου!

Είχε τη κατοχή της μπάλας και νέο γκολ από τον Αγκάνοβιτς!

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αφού είχαν το υπέρ τους σκορ θέλησαν να κάνουν διαχείριση της μπάλας και να έχουν το δικό τους ρυθμό στο υπόλοιπο του αγώνα, με τον Αγκάνοβιτς να πετυχαίνει και τέταρτο τέρμα στο 57′!

Ο πολύ καλός σήμερα, Χούμπτσεφ, έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αντνάν Αγκάνοβιτς με κεφαλιά στη μικρή περιοχή του Παναιτωλικού κέρδισε τον ανήμπορο να αντιδράσει, Δημήτρη Κυριακίδη και ο Κροάτης μεσοεπιθετικός που επέστρεψε από τραυματισμό διεύρυνε το σκορ σε 4 – 1 για τους «βυσσινί»!

Το αυτογκόλ της χρονιάς από τον Γιάννη Μασούρα

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού στο AEL FC ARENA ο Γιάννης Μασούρας έδωσε νέο ενδιαφέρον, καθώς σημείωσε ένα απίστευτο αυτογκόλ με κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής της ΑΕΛ.

Ο Νίκος Μαρινάκης έκανε ένα γέμισμα στη περιοχή των γηπεδούχων και στη προσπάθεια του ο Γιάννης Μασούρας να διώξει μακρυά τη μπάλα, έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Μλάντεν Μπόζοβιτς και ο Παναιτωλικός μείωσε σε 4 – 2.

Παρολίγον να αυξήσει και το σκορ!

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι γηπεδούχοι έλεγχαν τη μπάλα και οι δύο στιγμές που σημειώθηκαν ήταν αρχικά στο 85ο λεπτό, όπου ο Εμμάνουελ Περόνε που είχε περάσει ως αλλαγή δεν βρήκε δίχτυα με κοντινή προβολή από τη μικρή περιοχή του Παναιτωλικού, με τον Δημήτρη Κυριακίδη να διώχνει μακρυά με τα πόδια.

Ακόμη, δύο λεπτά αργότερα ο Θωμάς Ναζλίδης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μλαντένοβιτς μία ακόμη αλλαγή για την ΑΕΛ πήρε τη κεφαλιά από κοντά και ο έμπειρος πορτιέρο των φιλοξενουμένων απέκρουσε εξ΄επαφής και έκανε ίσως και την απόκρουση της αγωνιστικής, μη αφήνοντας τον μέσο των «βυσσινί» να πετύχει τέρμα.

Πολύ σημαντική λοιπόν η σημερινή νίκη για το σύνολο του Σωτήρη Αντωνίου, όπου πάει με το καλύτερο ηθικό μεσοβδόμαδα να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου οι «βυσσινί» είχαν πετύχει τη νίκη με 2 – 1 στο AEL FC ARENA και θα αγωνιστούν με στόχο να υπερασπιστούν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα!

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Μασούρας (69′ Μλαντένοβιτς), Γκόλιας, Μόρας, Ζίζιτς, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης, Αγκάνοβιτς (62′ Περόνε), Ντέλετιτς (80′ Μπάλλας).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μοράρ, Ντίαζ, Φάρλει, Μάρκος Πάουλο, Μπράβο (63′ Μάρτινς), Γιαννιώτης, Κλέσιο (80′ Βασιλούδης).